sobota, 8 maja 2021

Wspaniały komentarz do serialu czyli The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Roberta Laceya

Tytuł: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II.
 
Autor: Robert Lacey

Cykl: The crown
Tom: 2
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2020
Liczba stron: 309
Tłumacz: Edyta Świerczyńska
Kategoria: Biografia, serial
Ocena: 8/10

 

Pierwszy sezon serialu The Crown od Netflixa, dzięki swojej świeżości, bez problemu podbił serca widzów na całym świecie. Kiedy jednak kurz nowości opadł, stało się dla wielu jasne, że stworzenie jednego olśniewającego sezonu produkcji jest znacznie łatwiejsze niż utrzymywanie takiego poziomu w kolejnych odsłonach serialu. Nie bez obaw zasiadaliśmy do kolejnych dwudziestu odcinków The Crown. Tym bardziej, że dla zwiększenia wiarygodności produkcji postanowiono co dwa sezony wymieniać większość aktorów, tak by nowi lepiej odwzorowywali swoich bohaterów wiekowo. Zatem wraz z początkiem trzeciej odsłony historii, oprócz kolejnych wydarzeń w królewskiej rodzinie Windsorów i w Wielkiej Brytanii spotykamy też nowych odtwórców głównych ról. Zmiana jest spora i to pod wieloma względami. 

Jeżeli chodzi o fakty to sezon drugi i trzeci, podobnie jak druga część Oficjalnego przewodnika po serialu, dotyczą wydarzeń z lat z lat 1957–1964 oraz 1964−1977. Dwadzieścia rozdziałów książki odpowiada dwudziestu odcinkom serialu (każdy sezon liczy sobie dziesięć odcinków). Trzeba przyznać, że był to czas obfitujący w wydarzenia zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, który dzięki komentarzom historyka Roberta Laceya znacznie łatwiej ogarnąć umysłem. Jednocześnie warto dodać, że sama książka jest znakomitym, ale jednak komentarzem, do serialu, co oznacza, że czytanie jej bez znajomości The crown będzie raczej trudne, z pewnością znacznie mniej satysfakcjonujące, a według mnie również nieco bezsensowne. W tej sytuacji „Najpierw serial, a później książka". ;)

Nie zapominajmy jednak, że nawet fikcja - wnikliwe wyobrażenie po analizie dostępnych faktów - zawsze może stanowić celne odzwierciedlenie prawdy.

O ile pierwszy tom Oficjalnego przewodnika po serialu był wypełniony zdjęciami i ciekawostkami dla każdego, o tyle tom drugi to już lektura nieco cięższego sortu. W sezonach drugim i trzecim nadeszły kolejne kryzysy w małżeństwie Elżbiety i Filipa, w nie najlepszej formie jest także relacja królowej z siostrą. Sama Elżbieta jest już inną osobą, chociaż historia z Jacqueline Kennedy pokazuje, że wciąż jest w niej dawna księżniczka. Dla równowagi w 5. odcinku 3 sezonu możemy zobaczyć zdecydowaną reakcję królowej w sytuacji, w której główną rolę odegrał lord Mountbatten. Zmianom ulega także polityczny wymiar historii - kryzys Sueski, od którego rozpoczynamy tę część historii, niesie za sobą bardzo konkretne konsekwencje, podobnie jak afera Profumo, dowiadujemy się także o szpiegującym w Londynie agencie KGB... Sporo wydarzeń wymaga równie wiele komentarzy, z którymi przychodzi do nas Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. To dzięki niemu dowiadujemy się które wydarzenia z serialu są wizją artystyczną, ale także jak sytuacja wyglądała w rzeczywistości.

Ta część cyklu jest nieco trudniejsza w odbiorze. Sporo miejsca w książce zajmuje polityka, co dla wielu może być lekko zniechęcające. Ja jednak czułam pewien niedosyt oglądając serial - brakowało mi szerszych wyjaśnień tego co widziałam na ekranie, a wiedzę na ten temat miałam niewielką, dlatego z niemałą satysfakcją porządkowałam swoją wiedzę pod opieką Roberta Laceya. Jednocześnie rozumiem, że niektórzy czytelnicy nie są wielbicielami tego klimatu, dlatego od razu uprzedzam, że chociaż w porównaniu do pierwszej części Oficjalnego przewodnika po serialu jest tego tematu zdecydowanie więcej to wciąż spora część książki skupia się na innych zagadnieniach. 

„Cichy i spokojny namysł rozwiąże każdy supeł" - brzmiała treść napisu, który nowy premier kazał umieścić na drzwiach swojego gabinetu. Macmillan słynął z relaksowania się przy lekturze Kronik Barsetshire Anthony'ego Trollope'a; twierdził, że dzięki tym zabawnym opowiastkom o sprzeczkach wiktoriańskich duchownych nabiera odpowiedniego dystansu przy rozdawaniu stanowisk rządowych.

Nie zmienia to jednak faktu, że w tej części historii, zarówno przedstawionej w serialu jak i w przewodniku, nabiera innego, dojrzalszego, wyrazu, który jednak sprawia, że czyta się z nieco większym trudem. Drugi tom Oficjalnego przewodnika po serialu, który miałam możliwość przeczytać dzięki uprzejmości księgarni Taniaksiazka.pl, jest krótszy od poprzedniego, ale paradoksalnie czytałam go niemal dwa razy dłużej. Ponieważ w tej części zawartych jest aż dwadzieścia odcinków serialu to opisywane historie są zdecydowanie bardziej zwięzłe i konkretne niż w poprzedniej części, co z jednej strony jest zaletą, bo autor trzyma się tematu, ale z drugiej strony odbiera tej opowieści lekkości. Jednak pomimo tego, muszę przyznać, że książka naprawdę sprawiła mi przyjemność. Była pewnym wyzwaniem, ale według mnie stanowiła jednocześnie jeszcze lepsze i bardziej potrzebne dopełnienie do historii przedstawionej w serialu niż część pierwsza.

The crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II rozjaśnił mi historię z lordem Altrinchamem, podobnie jak wspomniane wcześniej kryzys sueski czy polityczny skandal, który był efektem romansu Johna Profumo, a odebrał mi mowę (dosłownie!) kiedy czytałam historię umizgów księcia Windsoru w kierunku nazistów. Za to zabrakło mi nieco więcej historii dotyczących księżniczki Alicji, równie lakoniczny był moim zdaniem rozdział dotyczący katastrofy w Aberfan, który w sporej części pokrywa się z tym co mogliśmy zobaczyć w serialu. Nie dziwi mnie za to niewiele nawiązań do relacji królowej Elżbiety i jej męża. Oczywiście kilkanaście razy autor do niej nawiązuje, ale większość imponujących scen na ten temat skradł jednak serial. Chociaż ogromnie zaskoczyła mnie Galina Ułanowa! Tego się prawdę mówiąc zupełnie nie spodziewałam! 

Trochę żałuję, że w tym tomie było znacznie mniej zdjęć, zarówno tych historycznych, jak ujęć z serialu. Rozumiem, że ten druga część cyklu przedstawia dwa razy dłuższy okres niż część pierwsza, ale dosłownie kilka dodatkowych ilustracji z pewnością ogromnie wpłynęłoby na przyjemność z lektury. Z drugiej strony nieodmiennie zachwyca mnie bogactwo przypisów!

Według mnie drugi tom książki Roberta Laceya jest lekturą cięższą niż część pierwsza, ale wciąż bardzo satysfakcjonującą, co sprawia, że polecam ją równie gorąco jak pierwszą! Nie ukrywam też, że nie mogę się doczekać kolejnej odsłony Oficjalnego przewodnika po serialu. Czwarty sezon serialu The crown to mnóstwo zupełnie nowych wątków i bohaterów! Bardzo bym chciała dowiedzieć się więcej na temat Margaret Thatcher oraz dominującej, a jednocześnie bardzo dołującej, relacji księcia Karola i księżnej Diany. 

| The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata
młodej królowej.
| The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne,
królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II.
|

Za możliwość lektury bardzo dziękuję księgarni taniaksiążka.pl!Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...