sobota, 1 maja 2021

Doskonałe dopełnienie serialu czyli „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej." Roberta Laceya

Tytuł: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. 
 
Autor: Robert Lacey

Cykl: The crown
Tom: 1
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2020
Liczba stron: 432
Tłumacz: Edyta Świerczyńska
Kategoria: Biografia, serial
Ocena: 8/10


Pierwszy sezon serialu The Crown od Netflixa zachwycił tysiące widzów na całym świecie. Zaskakiwał nie tylko doskonale dobraną obsadą, dbałością o szczegóły, opartą o fakty i świetnie odwzorowaną fabułą, wspaniałą muzyką czy świetną scenografią, ale też samym faktem, że powstał. Nikt nie sądził, że możliwe jest stworzenie tak dogłębnej produkcji opisującej żyjącego monarchę! Tymczasem The Crown nie tylko powstało, i opiera się na faktach historycznych nie stroniąc również od trudnych historii z życia monarchii, ale zostało wspaniale wykonane, z szacunkiem i wyczuciem.

Każdy sezon serialu składa się z 10 odcinków. Pierwszy z nich nie jest tutaj wyjątkiem. Historia rozpoczyna się w przeddzień ślubu dumnego obcokrajowca Filipa Mountbattena i Elżbiety Windsor, córki panującego króla Jerzego VI. Wraz z królem dowiadujemy się o jego chorobie, jesteśmy świadkami powrotu na Downing Street 10 Winstona Churchilla, obserwujemy młode małżeństwo Filipa i Elżbiety, czując, że już za chwilę wszystko się zmieni. W kolejnych odcinkach możemy obserwować chociażby koronację Elżbiety, dynamiczną zmianę jej relacji z mężem i siostrą czy historię wielkiego smogu londyńskiego. Teoretycznie tempo serialu jest niespieszne, mamy możliwość bliższego poznania bohaterów, przyjrzenia się wydarzeniom, ale także docenienia scenografii czy kostiumów. Jednak nie da się ukryć, 10 odcinków poświęconych na lata 1947-1955 to nie jest dużo. W głowie widza powstaje wiele pytań, momentami trudno się połapać nawet we wszystkich posesjach należących do monarchii, a co dopiero w koneksjach i relacjach, zarówno rodziny królewskiej, jak rządzących. Ja sama podczas oglądania wielokrotnie wspierałam się Wikipedią czy innymi źródłami by poznać więcej szczegółów z opisywanej w danym odcinku historii lub bliżej danego bohatera.

Na dowód swoich kompetencji po zakończeniu kursu księżniczka zawiozła dowódcę kompanii z Aldershot do Londynu, na dziedziniec pałacu Buckingham - i to w godzinach popołudniowego szczytu - „choć nie stwierdzono z całą pewnością, czy objechała Piccadilly Circus dwukrotnie z powodu podekscytowania, czy też niepełnego opanowania zasad ruchu drogowego na rondach” - pisze Dermot Morrah.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej.

Pierwsza część Oficjalnego przewodnika po serialu to uzupełnienie historii przedstawionej w pierwszym sezonie serialu. Dowiadujemy się nieco więcej o wydarzeniach, o zmianach czy pominiętych wątkach. Wielokrotnie otrzymujemy od autora poszerzony obraz danej historii. Przykładem takiego motywu może być rola tytoniu w życiu monarchii. W serialu, zwłaszcza w początkowych jego odcinkach, trudno przeoczyć to jak często bohaterowie sięgają po papierosa czy cygaro, ale dopiero poświęcony temu zagadnieniu rozdział z Oficjalnego przewodnika po serialu uświadamia jak to wpłynęło na życie wielu członków rodziny królewskiej. Możemy przeczytać nieco więcej (i moim zdaniem jaśniej) o kryzysie wywołanym relacją księżniczki Małgorzaty i brytyjskiego oficera, koniuszego króla Jerzego VI, asa lotniczego Petera Townsenda. Otrzymujemy więcej informacji o strojach czy portretach królowej, o jej wychowaniu, otrzymanym wykształceniu, a nawet o jej wielkiej pasji jaką są konie i ich wyścigi. Oficjalny przewodnik po serialu uchyla nam także rąbka tajemnicy na temat ludzi otaczających samą królową - z rodziny królewskiej, dworu, królewskich kręgów, świata polityki, ale także chociażby poznajemy ciut bliżej kilku przedstawicieli kościoła czy prorektora Eton, który udzielał Elżbiecie lekcji.

Niepowtarzalną atrakcją są zdjęcia, głównie z serialu, ale również oryginalne dokumentujące pewne osoby i wydarzenia historyczne. Jest ich naprawdę sporo, a niektóre przy porównaniu kreacji aktorskiej w stosunku do rzeczywistości wywołują potężny podziw dla osób przeprowadzających casting do serialu The Crown. Na końcu książki możemy znaleźć opis samego serialu i, co ważne, nie tylko spis aktorów, którzy brali w serialu udział, ale także kto był kierownikiem produkcji czy postprodukcji, młodszym koordynatorem produkcji, kto nadzorował scenografię, kto był asystentką produkcji, kto młodszym księgowym, a kto kierownikiem gospodarczym. Bardzo się cieszę, że nie skupiono się wyłącznie na aktorach i uwzględniono wszystkich odpowiedzialnych za tak wspaniałe widowisko jakim bez wątpienia jest serial The Crown.

Bardzo pomocnym dopełnieniem Oficjalnego przewodnika po serialu są również drzewo genealogiczne oraz chronologia wydarzeń lat 1947-1955. Dzięki temu łatwiej sobie poukładać wydarzenia w głowie, ale także z pewnością będzie to użyteczne jeżeli będziemy potrzebować przypomnienia danej sytuacji czy osoby.

W 1953 roku Epsom Derby, najważniejsze brytyjskie wyścigi konne, przypadały na sobotę szóstego czerwca, cztery dni po koronacji. W przeddzień tej uświęconej ceremonii jedna z dam dworu zagaiła do królowej, że zapewne bardzo się denerwuje. „Naturalnie - odparła monarchini. - Ale myślę, że Aureole naprawdę wygra!”

Kolejnym atutem książki Roberta Laceya jest lista polecanych lektur! Uwielbiam takie dodatki, a ten bez wątpienia jest unikatowy i bardzo przydatny dla kogoś kto chciałby swoją wiedzę pogłębić. Otrzymujemy kilka biografii królowej oraz członków rodziny królewskiej, proponowane wspomnienia i biografie, przede wszystkim polityków, ale nie tylko, a także sporo opracowań. Jestem pewna, że wielu znajdzie tutaj coś dla siebie! Mnie akurat zainteresowały pozycje dotyczące Clementine Churchill, bardzo bym chciała dowiedzieć się więcej o niezłomnej żonie dwukrotnego premiera Zjednoczonego Królestwa, a jednocześnie laureata literackiej Nagrody Nobla. :)

Warto także zauważyć bardzo przyjemny język, którym lektura jest napisana - jednocześnie lekki, zachęcający do czytania i pełen szacunku dla opisywanego tematu. W oczywisty sposób pisanie o historii żyjącej monarchini, symbolu monarchii na całym świecie, nie jest proste, wymaga sporego kunsztu, kultury i zgrabności, której wielu brakuje, ale Robert Lacey radzi sobie z tym znakomicie. Z przyjemnością czytałam The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu i część pierwsza naprawdę mnie porwała! Oczywiście pojawiały się nieco mniej mnie interesujące fragmenty, ale to jedna z tych książek, w których każdy znajdzie coś dla siebie, a skoro każdy to w naturalny sposób nie wszystko musi być akurat w moim guście. Moim zdaniem w żaden sposób nie obniża to wartości samego Przewodnika.

Warto też zwrócić uwagę na to co sam pan Lacey pisze już na samym początku. Mimo wielkiej staranności, The Crown to serial kostiumowy oparty o wydarzenia historyczne. To pełen przepięknych ujęć dramat historyczny, ale niekoniecznie jest to biografia monarchini. Warto o tym pamiętać przy każdym kolejnym skandalu jaki usiłują stworzyć media po każdym kolejnym sezonie produkcji. Serial dobitnie pokazuje, że królowa jest przyzwyczajona do medialnego zainteresowania, ale nie zmienia to faktu, że o wielu rzeczach nie wiemy, a część historii jest tworzona wyłącznie na potrzeby zwiększonego nakładu czasopisma. Oficjalny przewodnik po serialu doskonale te niuanse wychwytuje i pozwala nam, w oparciu o serial, uporządkować wiedzę historyczną. 

Jeśli oglądaliście serial The Crown, a później, albo nawet w trakcie, mieliście jakieś pytania, szukaliście czegoś w czeluściach internetu albo pytaliście rodziców czy dziadków, to The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej. ma ogromną szansę przypaść Wam do gustu. To naprawdę precyzyjnie napisana, starannie wykonana i przyjemna w odbiorze książka, którą bardzo polecam i już nie mogę się doczekać lektury kolejnej części!

PS Jeśli jeszcze nie widzieliście The Crown to wykorzystajcie ten majowy weekend! ;) 

| The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata
młodej królowej.
| The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne,
królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II.
|
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...