niedziela, 16 maja 2021

Niezłe „20 sposobów, które pomogą Ci wygrać ze stresem" Małgorzaty Fryszkiewicz

 

Tytuł: 20 sposobów, które pomogą Ci wygrać ze stresem

Autor: Małgorzata Fryszkiewicz

Wydawnictwo: E-bookowo
Data wydania: 2020
Liczba stron: 54
Kategoria: Poradnik
Ocena: 7/10

 

 

Stres towarzyszy każdemu z nas, niektórym częściej, innym nieco rzadziej, ale nie omija nikogo. Istnieje stres dobry, motywujący nas do działania, inspirujący do kolejnych kroków, ale także ten zły, który podcina nam skrzydła, odbiera siły i zdrowie. Niestety w naszym życiu najczęściej dominuje stres, który nas nie wspiera. Niejednokrotnie bezpośrednio pogarsza on nasze samopoczucie, ale również wpływa na nasze zdrowie. Stres pogarsza naszą zdolność oceny sytuacji, wpływa na naszą samoocenę, pewność siebie, ale również sposób reakcji, często sprawiając, że zachowujemy się nieadekwatnie - niezgodnie ze swoim sumieniem (wycofując się, milcząc itp.) lub agresywnie (krzycząc, wyzywając, a nawet atakując). To wpływa na nasze więzi społeczne zarówno z najbliższymi, jak również na przykład ze współpracownikami. Stres może też negatywnie wpływać na naszą odporność, trwające leczenie czy chociażby płodność. Wystarczy wpisać "stress health" w Google Scholar by przekonać się ile na ten temat powstało prac naukowych, podobne opracowania możemy również znaleźć w języku polskim.

Nie zliczę ile razy lekarze wskazywali na nadmiar stresu w moim życiu, z czym częściowo się zgadzam. Z całą pewnością wyeliminowanie części stresorów naprawdę fantastycznie poprawiło jakość mojego życia - śpię lepiej, jem lepiej, mam więcej energii, zapału do życia, motywacji do działania, pozytywniej patrzę na świat. Nie za wszystko co złe odpowiada stres, ale z całą pewnością zmniejszenie poziomu stresu pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, co potwierdzają zarówno badania, jak i chociażby moje doświadczenie życiowe.

Dlatego z niesłabnącym zainteresowaniem czytam książki, które wskazują skuteczne metody obłaskawiania stresu. Obłaskawiania, bo moim zdaniem nie da się całkowicie wygrać ze stresem. Jednak można minimalizować jego wpływ na nasze życie i tym samym poprawiać jego jakość. 

Znam dwie drogi do zmniejszenia poziomu stresu:
jedna to zmiana myślenia, druga to zmiana działania.

Kolejną książką na ten temat, którą postanowiłam przeczytać było 20 sposobów, które pomogą Ci wygrać ze stresem Małgorzaty Fryszkiewicz. Autorka może się poszczycić wykształceniem z psychologii, jak również całkiem sporym doświadczeniem zawodowym, co pozwalało mi liczyć na lekturę zgodną z obecnym stanem wiedzy. To dla mnie o tyle ważne, że bardzo wiele publikacji, które czytałam, okazywały się zlepkiem niczym niepopartych, często niezwykle wymyślnych i bardzo kosztownych w wykonaniu porad, które zupełnie mnie nie przekonywały. W tym przypadku miała wielką nadzieję, że będzie inaczej, chociaż nie będę ukrywać - jestem bardzo sceptyczna wobec coachingu, który pani Fryszkiewicz reprezentuje (aczkolwiek sytuację, jak dla mnie, poprawiały oficjalne szkolenia).

Szczęśliwie dla mnie okazało się, że pani Fryszkiewicz stworzyła książkę praktyczną i bardzo konkretną - na niewielkiej liczbie stron zawarła bardzo wiele informacji. Jednocześnie forma w jakiej przekazuje swoją wiedzę czytelnikom jest jasna, spójna i przyjazna w odbiorze, chociaż niepozbawiona komunałów i stereotypowych okrągłych zdań, które zna każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z coachem. Natomiast pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie to, że takich banałów było znacznie mniej niż podejrzewałam!

Gdy myślisz o problemach - wszędzie je dostrzegasz.
Gdy myślisz o wyzwaniach - skupiasz się na rozwiązaniach i szukasz wyjścia z sytuacji.
Używanie odpowiedniego słownictwa ma wpływ na nasz sposób myślenia.

Jeśli chodzi o zawartość, to dla mnie - osoby, która stresem czy raczej jego eliminowaniem, interesuje się od lat - nie była ona szczególnie odkrywcza. Jednak dla osób, które są na początku poszukiwań drogi skutecznego obniżania stresu bez leków, taka książka może być pomocna. Uporządkowana, zwięzła i precyzyjna treść zachęca i ani przez chwilę nie nuży. Bardzo praktyczne są też zamieszczone w książce ćwiczenia, a zwłaszcza pytania, które może nie są rewolucyjne, ale absolutnie niezbędne. Nie ze wszystkim w tej książce się zgadzam, ale każda teza zasługiwała na chwilę przemyślenia.

Finalnie 20 sposobów, które pomogą Ci wygrać ze stresem oceniam naprawdę pozytywnie. To dobra książka dla kogoś kto rozpoczyna swoje próby zapanowania nad stresem w życiu i chce to robić bez farmakoterapii lub jako jej wsparcie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dla osób, które mają już jakąś wiedzę na ten temat, lektura raczej nie będzie odkrywcza. Nie da się też ukryć, że jest tu trochę banałów, na które ja jestem nieco uczulona, ale ich liczba nie przekroczyła mojej cierpliwości. Za to niewątpliwym atutem jest spora precyzja autorki, kompaktowa forma i bardzo przystępny język, które sprawiają, że książkę, nawet gdy zna się główne jej założenia, czyta się naprawdę z przyjemnością.

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu E-bookowo oraz portalowi Sztukater.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...