sobota, 2 maja 2020

Przedpremierowo „Sekretne życie zwierząt" Andrzej G. Kruszewicz


Tytuł: Sekretne życie zwierząt

Autor: Andrzej G. Kruszewicz

Seria: X-varia
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 02.06.2020
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Ocena: 9/10


 Pierwszy raz o wydaniu Sekretnego życia zwierząt usłyszałam podczas trwania pandemii. Kiedy dowiedziałam się, że będę miała możliwość ją zrecenzować byłam wniebowzięta, bo przez cały okres naszego globalnego zamknięcia, radość i wiosnę do domu przynosiły nam właśnie krótkie filmiki z zoo, przede wszystkim warszawskiego chociaż nie tylko. Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Mogliśmy (i nadal możemy!) oglądać piękne, wiosenne widoki oraz cudowne zwierzaki, które nie muszą się martwić kryzysami i zagrożeniami, są zawsze wesołe, pełne życia i wigoru. Jednocześnie z każdego filmiku dowiadywaliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy! Stanowiło to cudowną odmianę przy naszym obecnym trybie życia.

Po lekturze mogę potwierdzić - Sekretne życie zwierząt do doskonała zoologiczna przygoda, która zaspokoi głód ciekawostek każdego czytelnika!

Autorem tej książki jest obecny dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie - Andrzej G. Kruszewicz. Część osób mogłaby powiedzieć, że dyrektor zoo to powinien znać się na zwierzętach, a nie pisaniu książek! Tymczasem autor jest ornitologiem i doktorem nauk weterynaryjnych, odbywał zagraniczne staże, napisał wiele artykułów naukowych, ale jednocześnie jest też wielkim propagatorem nauki - prowadzi audycje w radiu, pisze książki (głównie o ptakach), prowadzi, a nawet współtworzy programy w telewizji. Jego medialne doświadczenie jest w Sekretnym życiu zwierząt doskonale widoczne i stanowi fantastyczną wartość dodaną.

Cóż poradzić, krew nie woda, gody się zbliżają, 
a jak tu inaczej zwrócić uwagę pingwiniej damy niż rykiem.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, wstępu i zakończenia. Nie jest to fabularna opowieść, a dziesięć tematycznych części w ramach których poznajemy odrębne historie pełne intrygujących informacji o życiu bardzo wielu gatunków zwierząt. Oprócz biologicznych faktów otrzymujemy także różnorodne historie z warszawskiego zoo - Ci którzy znają mieszkańców stołecznego obiektu z całą pewnością nie raz się uśmiechną, a i nie raz dowiedzą się czegoś nowego!

Lubię książki o przyrodzie chociaż większość z nich jest utrzymana w filozoficznym lub personifikującym stylu. Tymczasem Sekretne życie zwierząt jest zdecydowanie bardziej... Biologiczne i przyrodnicze, bez artystycznych wywodów czy rozbudowanych metafor, a jednocześnie nie jest to rozprawa naukowa. Jest to też książka napisana nie tylko z pomysłem, ale także z humorem! :) Tak inne podejście sprawiło mi wielką przyjemność.
Autor jest bardzo pewny siebie i bezpośredni, skutecznie unika nadmiernie specjalistycznego słownictwa, zostawiając tylko charakterystyczne i niezbędne biologiczne nazwy (od razu wyjaśnione), tak żebyśmy mogli się na przykład dowiedzieć czym są złotowiska albo przylgi.

Czytałam pytania czy jest to książka dla dzieci. Nie jest. Jest to pozycja za trudna dla dziecka, ale z całą pewnością może usatysfakcjonować starszą młodzież, zwłaszcza tą zainteresowaną biologią i weterynarią. Warto jednak dodać, że starsi czytelnicy śmiało mogą dzielić się przeczytanymi ciekawostkami z podopiecznymi! A naprawdę jest czym, bo ta książka, choć tak niedługa, to istne kompendium wiedzy i zgrupowanie ciekawostek!

Jak widać fakt, że alpaka istnieje i idealnie pełni funkcję zwierzęcia jucznego,
 ma swoje plusy i minusy - mankamentem jest to, że stały się powodem, 
dla którego Indianie nie wymyślili koła.

Moje wrażenia z tej czytelniczej przygody są bardzo pozytywne. Podczas lektury non stop mówiłam - „nie wiedziałam, że...", „a wiedziałeś, że...", „nie miałam pojęcia, że..." opowiadając ciekawostki na prawo i lewo. Z mojego punktu widzenia jest to książka unikatowa - to taka popularnonaukowa opowieść o tym jak niezwykły jest świat zwierząt, podana nam w naprawdę przepyszny sposób. Od dawna szukałam książki, która będzie mniej stawiała na filozoficzne, a bardziej na biologiczne obserwacje i ten warunek Sekretne życie zwierząt spełnia doskonale. Dodatkowo, dzięki temu, że jest świetnie napisana, z humorem i polotem, czyta się ją naprawdę fenomenalnie.

Warto też powiedzieć, że 1zł ze sprzedaży każdego egzemplarza tej książki zasili konto Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA. Zatem kupując Sekretne życie zwierząt nie tylko zdobywacie świetną książkę, ale także wspieracie warszawskie zoo.

Za możliwość lektury bardzo dziękuję wydawnictwu Rebis oraz portalowi BookHunter.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...