sobota, 27 kwietnia 2019

„Drugi legion" Richard Schwartz


Tytuł: Drugi legion
 

Autor: Richard Schwartz

Cykl:Tajemnica Askiru
Tom: 2
Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018
Liczba stron: 464
Tłumacz: Agnieszka Hofmann
Kategoria: Fantastyka, fantasy
Ocena: 9/10Tajemnica Askiru to jeden z najciekawszych cykli ostatnich lat. Przede wszystkim, tak jak zazwyczaj książki jednym się podobają, a dla innych to kompletnie nie ich bajka, tak ten wielotomowy cykl polubili absolutnie wszyscy, których znam. Pierwszy róg będący pierwszym tomem zdobył chyba wyłącznie pozytywne oceny przy czym pozytywne to pewne niedopowiedzenie - większość recenzentów oceniało go bardzo dobrze lub doskonale. 

Nie inaczej było ze mną. Książka mnie wciągnęła bez reszty, a po lekturze byłam szczerze zachwycona. Muszę jednak przyznać, że odczuwałam pewien niepokój na temat tomu drugiego. Miałam poważne obawy, że skoro tom pierwszy zachwycił wszystkich to druga część może przynieść nam pewne rozczarowanie - po pierwsze może zabraknąć tego zaskoczenia wynikającego z czegoś całkiem nowego, po drugie może się okazać, że Pierwszy róg był ukochany i wychuchany, a kolejne tomy już niekoniecznie, a po trzecie mogło po prostu nie chwycić. Wiecie jak jest - po doskonałej pierwszej części, oczekiwania wobec kolejnej niebotycznie rosną.

Drugi legion jest inny, a przy tym równie fantastyczny. Nie powiela schematu Pierwszego rogu i zamieniamy świetną, duszną atmosferę zjazdu Pod Głowomotem na daleki wojaż do niezwykłych krain, pełnych przygód i niebezpieczeństw. Przy pomocy magicznych wrót całą gromadą wyruszamy do Askiru. Wrota okazują się jednak bardziej zwodnicze niż bohaterowie sądzili przez co zamiast w Askirze lądują w Besarajnie, miejscu upalnym i pustynnym, w którym są zupełnie inne obyczaje. Okazuje się jednak, że w Besarajnie czeka na nich bardzo wiele niespodzianek, z których wiele nie okaże się tak przyjemnych jak mieli nadzieję.

Bohaterowie, których poznaliśmy we wcześniejszej części pozostają z nami i w tej, dzięki czemu mamy możliwość obserwować ich w zupełnie nowych warunkach. Odświeżające doświadczenie, ale trzeba też powiedzieć sobie uczciwie - wszyscy chyba z chęcią powracamy do tych postaci. W gruncie rzeczy już w pierwszym tomie dały się poznać z ciekawej strony jako indywidualiści o nietypowych cechach charakteru czy umiejętnościach. W drugim jest równie dobrze - autor znowu pokazał się z jak najlepszej strony.

Językowo drugi tom cyklu Tajemnicy Askiru nie odbiega od tomu pierwszego - jest przyjemnie, na poziomie, czasami wesoło, czasami poważnie, ale nieustannie naprawdę dobrze. Papierowe wydanie ma może ze dwie literówki, a poza tym to prawie 500 stron wspaniałych przygód!

Nie da się ukryć - Drugi legion jest doskonałą kontynuacją Pierwszego rogu i nie rozczaruje nikogo, kto polubił część pierwszą. Gorąco zachęcam Was do lektury - kto nie czytał Pierwszego rogu koniecznie niech po niego sięgnie, a kto jest już po tej lekturze niech się czym prędzej bierze za Drugi legion. ;) Tym bardziej, że już za chwilę będzie wydany tom trzeci czyli Oko pustyni. Szczęśliwie dla nas, autor większość tomów cyklu już napisał, a wydawnictwo się nie ociąga! ;)

| Pierwszy róg | Drugi legion | Oko pustyni | Władca marionetek |
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...