wtorek, 12 października 2021

Nigdy się nie poddawaj czyli „Alanna. Pierwsza przygoda" Tamory Pierce

 

Tytuł: Alanna. Pierwsza przygoda

Autor: Tamora Pierce

Cykl: Pieśń lwicy
Tom: 1
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021
Liczba stron: 264
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Kategoria: Fantastyka, dla dzieci i młodzieży
Ocena: 8/10Od czasu Harry'ego Pottera każdego roku powstają setki książek dla młodzieży, ale jednak zdecydowana większość z nich jest skierowana do nastolatka starszego. To oczywiste, dorosłej osobie znacznie łatwiej postawić się w sytuacji 17 latka niż 12 latka. Właśnie dlatego, na przekór rynkowi, ze szczególnym upodobaniem poszukuję książek stworzonych z myślą o tej młodszej młodzieży, na której miłosne trójkąty robią umiarkowane wrażenie, nikt nie rozpada się na tysiąc kawałków, a trudne tematy są opisywane w zdecydowanie inny sposób. Do takich książek należą chociażby Enola Holmes, Listy do A, Erna, Dom na kurzych łapach, Marzycielki... Każda z nich okazała się fenomenalną przygodą, a teraz dołączyła do nich wspaniała książka napisana przez Tamorę Pierce. 

Alanna to pierwszy tom tetralogii opisującej przygody młodej Alanny z Trebondu. Wielkim marzeniem dziewczynki jest zostać rycerzem. Niestety, nie jest to dozwolone w królestwie Tortallu, nie zgadza się na to też jej ojciec, który jest zdecydowany by to syna szkolić na wojownika, a córkę posłać do klasztoru. Rodzeństwo jednak się nie poddaje - podejmują szaloną decyzję i zamieniają się miejscami. Od tego momentu młoda Alanna staje się Alanem z Trebondu i rozpoczyna szkolenie pod opieką diuka Naxenu. Przed dziewczynką staje wiele wyzwań - zdobyć niezbędną wiedzę, umiejętności i sprawność fizyczną, porozumieć się z kolegami, stawić czoło tym którzy życzą jej źle, a co najważniejsze, nie dać się zdemaskować. Jak da sobie z tym wszystkim radę? Musicie przekonać się sami! :)

Starsi chłopcu podejrzewali, że ich konflikt stale się tli, a ona zdawała sobie z tego sprawę. To była jednak jej walka. Zamierzała pokazać wszystkim - w tym także tej cząstce samej siebie, która cały czas miała wątpliwości - że jest w stanie dorównać każdemu chłopakowi w pałacu.

Historia Alanny jest kolejną odsłoną mojego spełnionego marzenia - dobrze zbudowanej książki przygodowej skierowanej do młodszego czytelnika, lektury intrygującej, którą po prostu przyjemnie się czyta niezależnie od wieku. Ta lektura to świetnie opisani bohaterowie, których nie w sposób nie polubić i satysfakcjonująco zbudowana, lekka i powoli rozwijająca się fabuła, która ma emocjonować, ale bez sztucznie nadmuchiwanych dramatów. Wykreowany przez autorkę świat jest dosyć spójny choć przynajmniej na razie wydaje się bardzo prosty. Całość jest dość dobrze napisana i sumiennie przetłumaczona. 

Od dziecka uczono ją, że dla prawdziwego arystokraty żadna praca nie jest zbyt brudna. Teraz miała okazję wcielić tę teorię w życie.

Oczywiście starszemu czytelnikowi część wątków może wydać się banalna, ale na tym polegają blaski i cienie tego, że to nie my jesteśmy docelowymi odbiorcami tej książki! Jest nią znacznie młodsza od nas młodzież, dla której dojrzewanie jest wciąż czymś nowym i niekiedy trudnym do zaakceptowania, a role społeczne potrafią wywoływać bunt. To oni każdego dnia mierzą się ze szkolnymi wyzwaniami, pragną akceptacji rówieśników i są zdeterminowani walczyć z tymi, którzy ich prześladują. Alanna to młoda dziewczyna, która de facto stawia czoła oczekiwaniom całego świata i krok po kroku próbuje realizować swoje marzenie. Czasami wychodzi jej to lepiej, czasami gorzej, miewa chwile zwątpienia, zdarza jej się ponosić porażki, ale nie poddaje się. Ważną rolę odgrywają też zawiązane przyjaźnie, które istotnie oddziałują na życie bohaterki. Nie bez znaczenia jest też podwójna męsko-damska rola głównej bohaterki - dzięki temu bez najmniejszych problemów w książce odnajdą się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Książka Tamory Pierce może najzwyczajniej w świecie zainspirować niejedno dziecko by wytrwale walczyło z przeciwnościami losu na swojej drodze, by wierzyło w siebie i swoje marzenia.

- Dręczyciel znęca się nad młodszymi i słabszymi, ponieważ dobrze się przy tym bawi - wyjaśnił beznamiętnym tonem Jonathan - A ty dobrze się bawiłeś, walcząc z Ralonem?

Nie mogę powiedzieć, że książka Tamory Pierce mnie zaskoczyła, bo poleciła mi ją osoba, której zdanie w kwestii książek (i nie tylko!) cenię ogromnie. Teraz i ja, z wielką przyjemnością i bez wahania, mogę jż polecić każdemu młodszemu czytelnikowi, bo dla mnie Alanna. Pierwsza przygoda to ucieleśnienie dziecięcych dążeń do spełnienia marzeń, a tego nigdy dość! :)

Za możliwość lektury ogromnie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...