sobota, 20 maja 2017

10 książek na Dzień Matki

Ach, jaki to piękny dzień! Dzisiaj dostałam cynk, że za niedługo Dzień Matki! Pomyślałam, że może spodobałoby Wam się kilka podpowiedzi jakie książki można by ukochanej rodzicielce zakupić. :)
Jesteście ciekawi? Zapraszam!

1. Siedemnaście zwierząt, Robert Pucek
    Wydawnictwo Czarne
To prawda, ostatnio jest istny boom na biologiczno-literackie książki i nie będę ukrywać - bardzo mi się to podoba. Zwłaszcza, że na szczęście wydawcy coraz częściej stawiają na niesamowite wydania i trzeba im oddać, że ilustrowane wersje Sekretnego życia drzew czy Duchowego życia zwierząt kradną serce, a odbić je może tylko przepiękna Inteligencja kwiatów! Ale w tym gąszczu bardzo pięknych książek jest ukryta niepozorna, nieduża i niedługa lektura jaką jest Siedemnaście zwierząt pana Roberta Pucka. Tak - to polska książka. Tak - o zwierzętach, ale nie tylko, bo moim zdaniem jest to małe dzieło sztuki, takie w którym biologia, czy też mówiąc bardziej precyzyjnie zoologia, przeplata się ze sztuką, literaturą i cudownymi opisami. Prawdę mówiąc Siedemnaście zwierząt oczarowało mnie spokojem, niezwykłymi opisami i refleksjami, autor zdobył moje wielkie uznanie (pomimo tego, że wcześniejsza książka autora jest o pająkach!) i uważam, że dla wielu Mam może okazać się rozkoszą czytelniczego podniebienia.
2. Małe wielkie rzeczy, Jodi Picoult
    Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Nie znam pozostałych książek Pani Picoult, ale Małe wielkie rzeczy naprawdę szczerze mnie ujęły prostotą i trafnością, ciekawą konfrontacją z trudnym tematem. Nie jestem może wielką fanką samego sposobu pisania autorki, bo ten jest bym powiedziała przeciętny, ale muszę oddać jej honor. Często jest tak, że wybieramy konkretne rzeczy też dlatego, że są pewne, że są obietnicą otrzymania czegoś z czym mieliśmy już do czynienia. Pani Picoult jest taką pewnego rodzaju klasyką, dzięki czemu mamy pewność otrzymania dobrej lektury napisanej w sposób ciekawy i przystępny. Autorka zaprezentowała trudny temat w sposób nie skandalizujący, niewulgarny, niebrutalny (nawet jeśli rzeczywistość może się taka chwilami wydawać), jasny i czytelny. Jest chwilami wzruszająco, jest też materiał do przemyśleń. Myślę, że jeśli Twoja mama czytała wcześniejszą książkę pani Picoult i była nią urzeczona, to ta pozycja będzie prezentowym strzałem w dziesiątkę!
3. Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu, prof. Jerzy Vetulani oraz 
    ks.  Grzegorz Strzelczyk
    Wydawnictwo ZnakKsiążka opisywana jako konfrontacja mózgu i duszy, wiary i rozumu to niezwykle ciekawa wymiana poglądów pomiędzy zmarłym w tym roku prof. Jerzym Vetulanim i doktorem teologii ks. Grzegorzem Strzelczykiem. Zagorzały naukowiec ateista kontra ksiądz? Nie. Tu nie ma kontry - to dialog na najwyższym poziomie, pełen wzajemnego szacunku, interesujących zagadnień i anegdotek. To kulturalna rozmowa o wartościach, w której szanowane są wszystkie poglądy, a zmusza się czytelnika tylko do pomyślenia. Bo tutaj nie chodzi o przeciąganie ludzi "na swoją stronę" lecz właśnie o chwilę zastanowienia i danie ludziom wiedzy i możliwości wyboru, a nie gotowych rozwiązań. Bardzo inteligenta i bardzo ciekawa - prawdziwe ćwiczenia duszy i rozciąganie mózgu!4. Światło, którego nie widać, Anthony Doerr
    Wydawnictwo Czarna Owca
Światło, którego nie widać to książka historyczna, o której każdy musi wyrobić sobie swoje zdanie. Autor jest pisarzem niezwykłym, a to co przedstawia bez wątpienia trafia w serce czytelnika. Książka przynosi nam jednak wojnę - temat trudny, choć niewątpliwie dający autorowi ogromne pole do popisu. Prawdziwe wyzwanie pojawia się jednak kiedy, do tematu II wojny światowej, dołożymy niewidomą dziewczynkę oraz niezwykłego chłopca, który dzięki swoim zdolnościom wstępuje do nazistowskiej szkoły, ale nie z powodu ideologii lecz aby uniknąć cierpienia i biedy. Autor postawił sobie poprzeczkę naprawdę wysoko i zapewniam Was, że ten test po stokroć zdał, nawet jeśli fabuła chwilami trochę ciążyła. To naprawdę piękna książka, w której znajdziecie wiele niezwykłych rzeczy, morza emocji i mnóstwo przekazu choć będzie to wymagało pewnego wysiłku.
Jeśli Wasza Mama lubi lekturę wymagającą, ambitną literaturę współczesną, która przyniesie satysfakcję i uczucie sytości - Światłem którego nie widać zaspokoi ten głód!

5. Pani zyskuje przy bliższym poznaniu, Krystyna Janda i Katarzyna
    Montgomery
    Wydawnictwo Prószyński i S-kaArcyciekawa i pięknie napisana rozmowa pani Krystyny Jandy z panią Katarzyną Montgomery. Cudnie wydany wywiad - rzeka mi.in z dawnymi felietonami pani Jandy, w dodatku ozdobiony recenzjami sztuk aktorki oraz sporą liczbą fotografii. Jednak Pani zyskuje przy bliższym poznaniu to nieprzypadkowy tytuł. Książka nie jest tylko opowieścią o Krystynie Jandzie - aktorce, ale także Krystynie Jandzie kobiecie, żonie, matce i rzeczywiście, po jej przeczytaniu muszę przyznać, że ta Pani naprawdę ogromnie dużo zyskuje przy bliższym poznaniu!
Co tu dużo mówić - książka z klasą dla każdej Mamy.6. Lilka, Małgorzata Kalicińska
    Wydawnictwo Zysk i S-ka
Jestem pewna, że większość z Was o Małgorzacie Kalicińskiej już kiedyś słyszała - pamiętacie serię Nad rozlewiskiem? Książki stały się hitem i sięgnęły po nie tysiące, przede wszystkim dojrzałych kobiet, które pokochały panią Kalicińską szczerym uczuciem. Lilka to książka, która hitem się nie stała, a powinna. Główną bohaterką jest Marianna, kobieta po pięćdziesiątce, redaktorka jednego z czasopism, która musi się zmierzyć ze swoim życiem. Zaskakujące odejście męża, wyprowadzka syna, to wszystko sprawia, że kobieta musi zastanowić się co teraz dalej. Jak żyć? Którędy podążać? Co ona sama myśli o swoim życiu i jak zapatruje się na przyszłość? Jaki w ogóle jest sens życia? Niespodziewanie w jej życiu pojawia się przyrodnia siostra Mani, Lilka, z którą miały raczej chłodne relacje. Ciężka choroba Lilki sprawia, że bohaterka nieco zmienia swój punkt widzenia. 
Autorka stawia na realizm, na codzienność i prostotę dnia codziennego, dnia, który nie jest pozbawiony radości i smutków i tego należy się po lekturze spodziewać. Lilka zmusza do refleksji i wywołuje prawdziwy kalejdoskop uczuć, więc jeśli tego Twoja mama szuka w lekturze to Lilka będzie fenomenalnym wyborem.
7. Zanim zasnę, S.J.Watson
    Wydawnictwo Sonia Draga
Twoja mama jest fanką thrillerów i kryminałów? Zanim zasnę to książka, która mierzwi włoski na karku. W tym zalewie bardzo dobrych polskich i skandynawskich thrillerów i kryminałów czasami człowiek ma chęć na chwilę odmiany. Wtedy z pomocą przybywa S.J. Watson czyli brytyjski fizyk z fenomenalną książką w nieco innym niż zwykle stylu. Christina od wielu lat ma zaniki pamięci, przez co codziennie nie ma pojęcia gdzie jest, kim jest, co robi... Każdego poranka przeżywa ten sam koszmar i codziennie rano musi stawiać czoło trudnej prawdzie, której częścią jest to, że następnego dnia znowu nie będzie niczego pamiętać. Jak to dobrze, że codziennie rano budzi się koło ukochanego męża, który uświadamia jej wszystko z anielską cierpliwością. Tylko co jeżeli wkrótce zaczynasz się dowiadywać, że to co mąż powtarza Ci każdego kolejnego dnia nie do końca jest prawdą? Świetny, mniej popularny thriller, który zapewnia mocne przeżycia!8. Wyspy nieznane, Domenici Viviano
    Wydawnictwo Zysk i S-ka
Niesamowita książka podróżnicza do miejsca, w którym na pewno Twojej Mamy jeszcze nie było! :) Wyspy nieznane to 36 opowieści z pogranicza rzeczywistości i fantazji spisanych przez bardzo doświadczonego podróżnika w sposób lekki, przyjemny i bardzo intrygujący! Dzięki temu w nasze ręce została oddana cudowna historia, która przebiega nie tylko w przestrzeni pięknych wysp, ale także w czasie. W dodatku wszystko to jest ozdobione niemałą liczbą rysunków i zdjęć. Dołączony jest także film DVD pana Wojciecha Cejrowskiego. 
Wytrawni znawcy tematu dostrzegą kilka plemion opisanych już kiedyś przez literaturę (jak np. plemię nie znające kolorów), ale znajdą też bardzo wiele nowych historii, które ciekawych zachęcą do dalszych poszukiwań! Dla nowicjuszy będzie to lektura pełna nowości, w które może być czasem ciężko uwierzyć, więc dobrze wiedzieć, że nie jest to jedyny autor opisujący podobne historie. ;)
Bez wątpienia Wyspy nieznane to niesamowity, cudownie przyjemny i elegancko wydany książkowy prezent, który spodoba się Mamom - podróżniczkom, Mamom - marzycielkom i Mamom - ciekawym świata! 
9. Chwila na miłość, Joanna Stovrag
    Wydawnictwo Replika


Pozycja, którą czytelnicy bloga już znają, bowiem książka Pani Stovrag podbiła iż w kwietniu moje serce o czym napisałam w recenzji tutaj - klik. Nie będę się więcej rozwodzić, powiem tylko krótko - doskonała opowieść oparta na faktach o miłości, pasji, odwadze, wojnie i Bałkanach. Na pewno spodoba się nie jednej Mamie!10. Dożywocie, Marta Kisiel
     Wydawnictwo Uroboros

Wasza Mama, podobnie jak moja, uwielbia fantastykę? Nie ma problemu i na to są książkowe lekarstwa. Dzisiaj proponuję Martę Kisiel i jej Dożywocie. Będzie odziedziczony gotycki dom z cudną wieżyczką, w którym jednak ktoś już mieszka! Fantastyczne istoty zapewnią naszemu bohaterowi iście fantastyczne przygody. Przyjemne fantasy w wesołym klimacie żeby Mama mogła się na chwilę oderwać od rzeczywistości i pośmiać. :) A jeśli ktoś będzie miał niedobór jednej to można więcej, bo jest kontynuacja - Siła niższa.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...