wtorek, 4 czerwca 2019

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza" Nancy Springer

Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Autor: Nancy Springer

Cykl: Enola Holmes
Tom: 1
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2018
Liczba stron: 240
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
Kategoria: Literatura młodzieżowa, literatura detektywistyczna
Ocena: 8/10Lubicie Sherlocka Holmesa? Ja chociaż polubiłam przygody bohatera sir Arthura Conana Doyle'a to sam detektyw wzbudzał we mnie chwilami ambiwalentne uczucia.

Enola nie ma wyboru, czy lubi Sherlocka czy nie, są spokrewnieni i nic na to nie poradzi. Przez wiele lat żyje jednak razem z mamą – Eudorią Vernet Holmes, w odległym od Londynu (i braci) dworku. Dziewczyna jest dosyć szczęśliwa, mama niczego jej nie narzuca wychowując ją w feministycznym stylu. W życiu Enoli wszystko zmienia się w dniu jej czternastych urodzin, kiedy to lady Eudoria znika. Gdy bracia – Sherlock i Mycroft - przybywają zaalarmowani przez nastolatkę, wiele rzeczy wychodzi na jaw, ale co najważniejsze, decydują oni pod nieobecność matki, posłać Enolę na pensję z internatem by tam dziewczyna nabrała nieco ogłady. Charakterna czternastolatka ani myśli poddawać się presji braci i postanawia na własną rękę odszukać matkę, a jako, że „pod latarnią najciemniej” Enola decyduje się pojechać do Londynu. Niestety okazuje się, że dziewczyna, choć zaradna, rozsądna i bystra, kompletnie nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw czyhających na tak młodą, pozostawioną samą sobie kobietę, a zwłaszcza na taką, która miesza się w sprawę zaginięcia młodziutkiego markiza...

Przygody Enoli Holmes wciągają i to na najwyższym poziomie. Fabuła jest ciekawa, a wartka akcja nie pozwala nam przerwać lektury przed jej zakończeniem. Enola jako bohaterka jest charakterna, inteligentna i odważna, choć nieco naiwna, ale przez to wydaje się jak żywa, bo w gruncie rzeczy mówimy o czternastolatce. Pozostali bohaterowie wydają się grać zdecydowanie drugie czy nawet trzecie skrzypce i nie poznajemy ich aż tak dobrze jak byśmy sobie tego może życzyli, jednak jako tło dla Enoli i jej działań sprawdzili się bardzo dobrze.

Dodatkowym atutem tej książki jest to, że przedstawia ona także warunki panujące 1888 roku na terenie Wielkiej Brytanii. Czytelnik może nie tylko dowiedzieć się czegoś o XIX wiecznym Londynie, ale także o prawach i obowiązkach kobiet – o zasadach dobierania ubioru, ich zależności od mężczyzn, ograniczeń w edukacji... To ponad wszelką wątpliwość wielka wartość dodana tej lektury, szczególnie cenna gdy książkę czyta osoba młodsza.

Rowerzystka aż promieniała od upału i wysiłku.
Konie się pocą, mężczyźni perspirują, kobiety natomiast promienieją.
Z pewnością ja także wyglądałam promiennie.
W rzeczy samej, czułam, jak skutki promienienia 
ciurkają mi po ciele pod gorsetem,
którego druciany stelaż kłuł mnie w wyjątkowo paskudny sposób pod pachami.

Kolejny raz muszę pochwalić wydawnictwo Poradnia K, tym razem nie tylko za wspaniałe barwne słownictwo, ale także za większą czcionkę. Jest to miły ukłon w kierunku docelowego odbiorcy książki czyli osoby znacznie młodszej niż ja. Jednak tutaj mam małą uwagę – jeśli grupą docelową cyklu o Enoli Holmes są osoby młodsze i zwiększamy dla nich wielkość czcionki to wypadałoby słowa takie jak chociażby fintifluszki czy zęza jednak wyjaśnić.

W tym miejscu muszę też przyznać, że jest to książka fabularnie skierowana jednak do nieco młodszego czytelnika niż ja, czego nie dało się nie zauważyć. Przygody Enoli wciągną i dorosłego, ale jednak wielu pomniejszych wątków oni raczej nie docenią, podczas gdy dla nastoletniego czytelnika mogłoby to być ciekawe czy zaskakujące. Jeśli szukacie prezentu dla osoby między 13, a 15 rokiem życia, która kojarzy Sherlocka Holmesa, lubi przygodówki, a jednocześnie chcielibyście jej podarować ciekawą, wartościową i dobrze napisaną książkę to przygody Enoli Holmes autorstwa Nancy Springer (notabene dwukrotnie nominowanej do Nagrody Edgara właśnie za cykl przygód Enoli) będą stanowić podarek doskonały! 

PS Podobno wkrótce pójdziemy do kin na ekranizację przygód siostry Sherlocka Holmesa! Ja osobiście nie mogę się doczekać! :)

Za możliwość lektury i recenzji bardzo dziękuję Wydawnictwu Poradnia K


Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady |
| Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów | Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza |

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...