sobota, 6 lutego 2016

„Wykłady z termodynamiki fenomenologicznej i statystycznej” Kacper Zalewski


Tytuł: Wykłady z termodynamiki fenomenologicznej i statystycznej


Autor: Kacper Zalewski

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Data wydania: 1976
Liczba stron: 187 bez dodatków na końcu książki
Kategoria: Literatura naukowa
Ocena: 8/10Jako naukowiec nie stronię od recenzji książek naukowych. A zatem do dzieła. 
Wykłady z termodynamiki fenomenologicznej i statystycznej nie są tak naprawdę tylko wykładami. Pod koniec każdego rozdziału są zadania, ok. 25 - 35 sztuk, które pozwalają wyczuć gdzie rosną poziomki. Mi była potrzebna tylko część, a i tak wystarczyło do zrozumienia tematu. Jeśli jednak szukasz czegoś na czym można poćwiczyć rozwiązywanie zadań, z odpowiedziami czy wyjaśnieniami z termodynamiki to nie jest to ta książka.
Autor treściwie przedstawia interesujące nas zagadnienia. Ze względu na rok wydania część oznaczeń wykorzystywana podczas zajęć rozbiega się z prezentowanymi w książce, ale nie wpływa to na wartość książki. Co najwyżej wymaga czujności, którą ogólnie warto zachować przy nauce termodynamiki zwłaszcza tej statystycznej. Na końcu książki znajduje się ścisły opis oznaczeń, najpotrzebniejsze wzory oraz indeks. 
Pierwszy rozdział to niezbędne podstawy, które pozwalają nam wczuć się w temat. Dzięki temu nie zaczynamy czytania od ściany wzorów, od której odechciewa się nie tylko czytać, ale nawet poznawać termodynamikę.


Jako studentka narzekam najbardziej na słownictwo, niekiedy zbyt archaiczne. 
Niezbędne umiejętności? Znajomość rachunku różniczkowego, całkowego, sumowania, obliczanie granic, symbol Newtona (silnia) oraz warto znać podstawowe oznaczenia. Przydaje się też znajomość funkcji gamma. 
Poruszane tematy to: makroskopowy i mikroskopowy opis układów, prawo zachowania energii; praca i ciepło, prawo wzrostu entropii i jego konsekwencje, termodynamika układów otwartych, zespoły kanoniczne, statystyki kwantowe, teoria fluktuacji i termodynamika procesów nieodwracalnych.

Komu polecam?
Studentom pierwszych lat wydziału fizyki (w zakresie termodynamika, zwłaszcza termodynamika statystyczna – proste wprowadzenie), a także studentom wydziału chemii oraz wszystkim innym studentom chcącym zapoznać się z podstawami termodynamiki, szczególnie termodynamiki statystycznej.

Książka wypożyczona z biblioteki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...