wtorek, 20 sierpnia 2019

„Do gwiazd" Brandon Sanderson


Tytuł: Do gwiazd

Autor: Brandon Sanderson

Cykl: Skyward
Tom: 1
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019
Liczba stron: 606
Tłumacz: Zbigniew A. Królicki
Kategoria: Fantastyka, fantasy, space opera
Ocena: 9/10

Do gwiazd to moje pierwsze spotkanie z Brandonem Sandersonem, ale na pewno i ponad wszelką wątpliwość – nie ostatnie. Sposób pisania autora urzekł mnie tak bardzo, że w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że bardziej skupiłam się na podziwianiu jego warsztatu zamiast na fabule! Na szczęście ta także nas czytelników nie zawodzi serwując nam naprawdę bardzo dobrą fantastykę w stylu Gwiezdnych Wojen.

Zatem kilka słów o fabule. Główną bohaterką jest Spensa – młoda dziewczyna, która stoi przed wyborem swojej życiowej ścieżki kariery w ludzkiej kolonii na planecie Detritus. Od dziecka jej marzeniem jest zostanie pilotem na wzór ojca, ale niestety jego dezercja jej to uniemożliwia. Spin jest jednak zdeterminowana, nie pragnie niczego innego niż stacjonowania w bazie Alta i pilotowania myśliwców. Dziewczyna nie poddaje się i w końcu w wyniku splotu nieoczywistych okoliczności wchodzi na ścieżkę pilotażu, która może okazać się dla niej trudniejsza i bardziej zadziwiająca niż sądziła.


To co pierwsze rzuca się w oczy podczas lektury to fantastyczne przemyślenie wszystkiego przez autora. Bohaterowie są tak żywi, że bez problemu mogłabym sobie wyobrazić wspólne z nimi rozmowy, loty, sprzeczki czy treningi. Wielkim atutem jest także Spensa, która jak na osobę młodą, doświadczoną niechęcią otoczenia, jest bardzo wybuchowa, zaczepna i preferuje samotniczy tryb życia. To nieco inny obraz głównej bohaterki – nastolatki niż ten do którego przyzwyczają nas ostatnio pozycje z fantastyki młodzieżowej takie jak np. Czerwona królowa, Niezgodna czy Dwory itd. Spin wie czego chce od życia i zamierza to osiągnąć, nawet jeśli po drodze będzie musiała wrzeszczeć i tupać, a każdy sukces wyszarpać. 

Śmierć jest sprawiedliwa. Wszystkich nas traktuje tak samo.

Kolejną ogromną zaletą Do gwiazd jest stworzone przez autora uniwersum. Oczywiście nie jest ono zupełnie innowacyjne, podobnie jak moje skojarzenie z Gwiezdnymi Wojnami całkowicie nieprzypadkowe, ale wciąż przynosi dużo świeżości i nowości. To książka, która w przyjemny sposób łączy znane nam wątki kolonizacji innej planety z gwiezdnymi lotami i bataliami, wątkami emocjonalnymi i osobistymi głównej bohaterki. Wszystko to jest bardzo zrównoważone i znajdzie się nawet miejsce na rozważania filozoficzne po lekturze.

Nie ma romansu! Wiem, że część osób w tym momencie złapie się za serce, że jak to nie ma, nie może być młodzieżówki bez romansu, ale oto Do gwiazd łamie ten schemat i ponad 600 stron minie nam bez powłóczystych spojrzeń, pocałunków w cieniu myśliwców czy łzawych wyznań przy okazji dramatycznych zwrotów akcji. Za to będzie dużo emocji, a nawet przyjaźni, choć ta Spensie z łatwością nie przychodzi – to akurat pewne.

Nie zapominajmy o języku jakim posługuje się Brandon Sanderson i o tłumaczeniu Zbigniewa A. Królickiego. Obaj panowie doskonale dobrali język do odbiorcy sprawiając, że jest ciekawy, bogaty, a czasami nieco wymagający, ale w żadnym momencie ani nie przytłacza, ani nie staje się płytki co ostatnio w fantastyce zdarza się niestety coraz częściej. Tutaj otrzymujemy wspaniały balans, który przynajmniej dla mnie, jest doskonałym dowodem na to, że do książek zarówno tego autorstwa jak i tego tłumaczenia zajrzeć naprawdę warto.

Podsumowując, Do gwiazd to ten typ książki, który sprawia, że lekturę zawsze uznaje sie za udaną. Nawet jeśli sama fabuła nie jest w guście czytelnika to kunszt autora rekompensuje wszystko z nawiązką. Jeśli lubisz Gwiezdne Wojny – ta książka jest dla Ciebie idealna. Jeśli lubisz książki z gatunku space opera – ta książka jest dla Ciebie idealna. Jeśli lubisz kosmiczny klimat i szukasz czegoś co jest świetnie napisane – ta książka jest dla Ciebie idealna. I w końcu – jeśli lubisz fantastykę, a nie znasz jeszcze książek Brandona Sandersona to nie popełniaj mojego błędu i sięgnij po nie jak najszybciej.

| Do gwiazd | Wśród gwiazd |
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...