wtorek, 31 października 2017

10+1 książek na Dziady/Halloween

Dzisiaj mam coś specjalnego dla tych, którzy Dziady/Halloween spędzają w domu. ;) Macie chęć na chwilę rozluźnienia? Oto 10 pozycji idealnych na wieczorne Halloweenowe czytanie w otoczeniu wydrążonych dyń, pajęczyn zwisających z dachu, soku z buraków (bardzo zdrowego - gorąco polecam) i strasznych słodkości. Będą pozycje z gatunku cięższych, ale także weselsze, dla dorosłych i dla młodzieży, a nawet filmowe, więc gorąco zapraszam!

 
1. Opowiadania Edgara Allana Poe
W zasadzie poezja pana Poe także obfituje w depresyjne, dramatyczne tony, jednak z racji tego, że niestety nie jestem człowiekiem drastycznie wrażliwym na lirykę, polecam Wam Jego opowiadania. Na Wolnych Lekturach możecie znaleźć niemały zbiór krótkich opowiadań autora, które nie stronią od strasznych historii - klik. Na pierwszy rzut polecam Zagładę domu Usherów, Maskę śmierci szkarłatnej i Beczkę Amontillada. Te wszystkie i o wiele więcej opowiadań możecie też znaleźć w książce autora Opowieści miłosne, śmiertelne i tajemnicze!  


2. Dracula, Bram Stocker
Większość z nas, jeśli nie wszyscy, zna historię wampirycznego hrabiego Draculi zamieszkującego mroczny i tajemniczy zamek w Transylwanii. Jednak czy znamy tę historię rzeczywiście w oryginale? Jeśli nie, to Halloween jest chyba najlepszym momentem na jej poznanie!


 
3. Frankenstein, Mary Shelley
Czytałam tę książkę w liceum i zrobiła wtedy na mnie ogromne wrażenie. Mityczny stwór stworzony z pozbawionej skrupułów, ludzkiej ambicji... Czy rzeczywiście pozbawionej skrupułów? Nauka zmieszana z obsesją, pasja, pragnienie, cierpienie, moralne dylematy i spełnienie ludzkich koszmarów w jednej niedużej książce. Polecam ogromnie - to doskonała lektura na straszny wieczór z chwilą zadumy.


 

 
4. Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści, H.P. Lovecraft
Klasyka grozy na najwyższym poziomie. Nie jest to proste spotkanie, a raczej wyzwanie z racji na autora, który pisze w dosyć specyficzny sposób, warto jednak podjąć się próby! Gdybym miała jednym zdaniem opisać ten zbiór opowiadań to nazwałabym go "zbiorem opowieści z dreszczykiem ograniczonym wyłącznie naszą wyobraźnią". To co napisał Lovecraft nie tylko tworzy doskonały mroczny klimat, ale budzi niepokój ciała i duszy, duszna atmosfera grozy oddziałuje na zmysły z niezwykłą siłą, a to co w nas po lekturze pozostaje to strach. Sekrety, rytuały, napięcie, przesądy i gusła, odrażające historie i psychotyczne osobowości, to wszystko i wiele więcej znajdziecie właśnie u Lovecrafta.


5. Dziecko Rosemary, Ira Levin
To pozycja doskonała zarówno filmowa jak literacka. Rosemary jest młodą kobietą oczekującą pierwszego dziecka. Radość ciąży burzą jej niepokojące wydarzenia. Rosemary musi niestety stawić czoła prawdzie o tym, że jej mąż zaprzedał duszę diabłu, w zamian oddając duszę ich dziecka. Książka, podobni
e jak film, jest mroczna, ciężka, oniryczna. Żadnej krwi czy trupów z szafy, groza w najczystszej postaci, subtelna i pełna napięcia. Klasyka gatunku, do czytania przy kołysance - doskonałej melodii Krzysztofa Komedy, która przeszła już do historii światowego kina i muzyki filmowej. 


6. Koralina, Neil Gaiman
Młodzieżowa, straszna, niezwykła o doskonałym mrocznym klimacie. Nie chcę zdradzać fabuły, więc po prostu polecam tym, którzy chcą poczuć ciarki na plecach, w nieco lżejszej młodzieżowej wersji.
7. Osobliwy dom Pani Peregrine, Ransom Riggs
Tak książka jak i film na przyjemnym poziomie. Jest nuta grozy, trochę koszmarów i strasznych potworów, ale bez przesadnej ilości. Wersja filmowa naprawdę piękna, wersja książkowa ma klimatyczne zdjęcia i czar wyobraźni, a trzeba oddać, że Pan Riggs na wyobraźnię oddziaływać umie. Polecam fanom strachów i malutkich koszmarków, ale nie horrorów.
8. Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren, Gerald Brittle
Studium przypadków demonologów, poszukiwaczy nadprzyrodzonych sił i naprawdę koszmarnych, przerażających historii. Lektura ciężka i mroczna, pełna ogromnego cierpienia i bólu, demonów, opętań i nawiedzeń. Od razu uprzedzam - ta przerażająca i dająca do myślenia książka nie jest dla osób o słabych nerwach. Myślę, że jest to odpowiednia literacka pozycja dla starszych fanów filmów Annabelle i Obecność. Warto dodać, że Ed Warren był jedynym świeckim demonologiem zaakceptowanym przez Watykan.


 
 
 
9. Anna we krwi, Kendare Blake
Po krótce - fantastyczna historia o chłopcu, który razem z matką czarownicą i magicznym kotem podróżuje po świecie uśmiercając upiory. Lżejsza pozycja, dla młodszych wielbicieli strachu, z duchami i innymi upiorami na pierwszym planie. Jest trochę o przyjaźni, jest wątek romantyczny. ;)

 
 
10. Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu, Anna Lange
Gadające czaszki, magiczne zdolności, nekromanci, a wszystko w cudownie przyjemnym stylu polskiej autorki. To raczej weselsza propozycja na spędzenie tego święta grozy, gdy za oknem wiatr orkanu Grisza zawodzi co jakiś czas przecinając powietrze rzęsistym deszczem i gradem/śniegiem w zależności od regionu, Clovis na pewno poprawi Wam nastrój choć jest prawdziwym nekromantą.+ 11. Gnijąca panna młoda, Tim Burton
Lubicie zabawne horrory dla dzieci? Nic takiego nie istnieje? Ten film przekona Was, że nie dość, że istnieje to obejrzycie horror, który rozbawi Was do łez. :) Polecam ogromnie!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...