sobota, 30 stycznia 2016

„Ponad 100 sposobów na pamięć” praca zbiorowaTytuł: Ponad 100 sposobów na pamięć
 
Autor: Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Agora SA
Data wydania: 2015
Liczba stron: 215
Kategoria: Poradniki
Ocena: 8/10
Czy książka będzie na temat? – zastanawiałam się trzymając ją w rękach, w księgarni.
Obawiałam się, że nieduża książka, o obiegowo przez nas nazywanej „pamięci”, do której wpakowano diety, ćwiczenia sportowe i tym podobne musi zgubić zamysł główny i wpaść w tematy sztampowe lub poboczne. Podobnie obawiałam się, że będzie zwyczajnie nudna, a ćwiczeniem będzie sześć sztuk sudoku, dwie krzyżówki i jedna jolka.
Zatem uspokajam – moje obawy były w 100% nieuzasadnione, książka jest jak najbardziej ciekawa i na temat.
Zgodnie z zapowiedziami autorów znajdziemy w niej ćwiczenia i treningi na pamięć. Bardzo podobały mi się zagadki lingwistyczne i zadanie pułapki umysłu. Przy całym zestawie ćwiczeń jest dużo zabawy, śmiechu i.. trochę żalu samego do siebie. Ale to tylko zwiększa motywację do ćwiczeń!

Przykład? Wydawało mi się, że znam i pamiętam podstawowe polskie przysłowia. I poniekąd pamiętam. Tyle, że nie do końca tak jak powinny one brzmieć. Zadania logiczne potrafią zabić ćwieka, ale nawet przy intensywnym myśleniu jest to wciąż zabawa. 

Prócz tego jest zabawnie. Przykładowy tytuł tekstu zamieszczonego w książce:

Kij z marchewką czyli jak zapamiętać PIN do karty, długość Wisły i datę imienin teściowej.

Jednak jeśli ktoś mi nadal nie wierzy, że zagadki to prawdziwe łamacze umysłów uspokoić powinny Was nazwiska autorów łamigłówek – Bartłomiej i Tobiasz Boralowie („trenerzy pamięci i najwyżej sklasyfikowani Polacy w Światowym Rankingu Sportu Pamięci”), Magdalena Kaczmarek (Doktor psychologii), Kamila Gądek Kownacka („Wiceprezes Stowarzyszenia Lingwistyki Rekreacyjnej i członek Komitetu Głównego Olimpiady Lingwistyki Matematycznej”), Marek Penszko (dziennikarz, popularyzator i fan matematyki rekreacyjnej), Paweł Rachel (wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach świata w łamigłówkach i na mistrzostwach świata w sudoku), Paweł Mroziński (instruktor i sędzia szachowy), Leszek Rydz (autor zadań szaradziarskich, uczestnik i organizator turniejów krzyżówkach, aktualny szaradziarski mistrz Polski), Krzysztof Oleszcz (twórca około 20 nowych odmian łamigłówek).

W książce znajdują się też artykuły - krótkie i na temat. Jest o sporcie, o zdrowiu i wielozadaniowości, ale są też rady jak poprawnie trzymać kijki nordic walking, o tym jak dynia czy truskawki działają na mózg czy dlaczego i jak depresja działa na pamięć. Jest popularnonaukowo, zrozumiale i przejrzyście. Wielki plus dla autorów za szatę graficzną i uporządkowanie. Jak na „poradnik z ćwiczeniami” w miękkiej oprawie jest bardzo estetycznie i aż przyjemnie trzyma się książkę w rękach.

Ciekawa książka, zapewnia dobrą i intrygującą zabawę.

Komu polecam?

Doskonale nadaje się na dla osób, które lubią trochę pomyśleć. Spokojnie można ją kupić młodszym najlepiej od gimnazjum. Jednak od razu uprzedzam nie koniecznie musi przypaść do gustu dużo starszym osobom – warto już wtedy indywidualnie przemyśleć wybór.

Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...