niedziela, 3 lipca 2016

„Rewizja” Remigiusz Mróz


Tytuł: Rewizja

Autor: Remigiusz Mróz

Cykl: Joanna Chyłka
Tom: 3
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016
Liczba stron: 624
Kategoria: Sensacja, kryminał
Ocena: 9/10Jak nigdy zacytuję opis z okładki książki!

„Szary człowiek kontra wielka korporacja
Dyskryminacja kontra tolerancja.
Chyłka kontra Oryński”

Esencja tego co wydarzy się w książce faktycznie jest zawarta w tych trzech równoważnikach zdań.

Tym razem mamy mężczyznę, którego żona i dziecko zostały zamordowane. I ubezpieczone na ogromną sumę. Rom wnosi o wypłatę tego finansowego zabezpieczenia, mimo, że jednocześnie rośnie zainteresowanie prokuratury jego osobą w związku z tragedią. Te wydarzenia wprawiają w ruch ogromną maszynę kolejnych zdarzeń. Joanna Chyłka podąża po nitce do kłębka powoli odkrywając w jak głęboką intrygę niechcący wdepnęła. Oczywiście Chyłka nie jest taka jak wszyscy – kiedy orientuje się w czym bierze udział wcale nie bierze nóg za pas, ale z satysfakcją stawia czoła wyzwaniu. Tak czy inaczej musi jednak stanąć na przeciw dawnego podopiecznego.

W Rewizji drastycznej zmianie ulega życie obu bohaterów, powracają dawne demony, pojawiają się też nowe. Nie ma litości, nie ma czasu na użalanie.. A może jednak jest? Sami musicie to ocenić! :)

- Wypadło mi coś.
- Najwyraźniej. Mózg.

Autor daje bezbłędny popis umiejętności (ileż można!) – dobre dialogi, wnikliwie i nieprzeciętnie przedstawiony temat romski i aspekt prawniczy. Zabawne i smutne sytuacje przeplatają się jak wykresy funkcji sinus i cosinus. Wiele osób twierdzi, że książka jest dobra choć mniej dynamiczna od Kasacji. Według mnie szalone tempo nie zwalnia ani na sekundę, są zaskakujące zwroty akcji i nie ma, że to przewidziałem, a to było oczywiste.

Przyznam uczciwie – Rewizja to według mnie część najlepsza spośród dotychczas wydanych książek z cyklu Chyłki. Wciągająca podobnie jak poprzednie, ale tym razem dostajemy dodatkowe profity w postaci dostępu do przeszłości bohaterów. Jak na warszawiankę przystało uwielbiam te części książki, które potrafię zidentyfikować w miejscu i czasie, ale prawda jest taka, że część wrocławska była wspaniałym momentem oddechu. Książka fascynująca i elektryzująca, nie puści Twojej uwagi do ostatniej strony.

Rewizja jest trzecią i na pewno nie ostatnią (już czekam kolejnej!) częścią opowieści o dwojgu prawników z Warszawy,

Ostrożnie! Całość okrutnie wciągająca!

Dla kogo książka będzie dobra?
Dla każdego, szczególnie fanów kryminału, ostrego dowcipu i ciętej riposty. Jest tylko jedno ale – według mnie brak sensu w czytaniu części trzeciej bez znajomości treści dwóch poprzednich. W fabule jest wiele odniesień, do których zrozumienia kluczowa jest znajomość Kasacji i Zaginięcia


2 komentarze:

 1. Łączę się z Tobą w uwielbieniu =]
  Ta trylogia jest dla mnie o tyle inna od wszystkich, że chociaż fabuła jest ciągła, to każda część ma inny klimat - Kasacja była szalonym ciągiem zdarzeń, pełnym prawniczych smaczków, Zaginięcie - oddechem, chwilą na delektowanie się relacją głównych bohaterów, a Rewizja zmusza do zastanowienia, porusza tematy na wielu płaszczyznach, a wszystkie ważne - od sytuacji Romów począwszy, przez mechanizmy korporacji po osobiste tragedie.
  Chyłka jest jak na razie jedynym powodem, dla którego nie mogę doczekać się jesieni =P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nie nie jest więcej książkowych powodów wyczekiwania jesieni! :D Czwarta część "Innych" Anne Bishop, "Harry Potter i przeklęte dziecko" także, wciąż wierzę w "Winds of winter", kolejna część choć niepolska "Szklanego tronu".. będzie tego jeszcze trochę.
   No i oczywiście najważniejsza książka. Ta którą na jesieni zaczniemy pisać, co to się praca magisterska nazywa. :P

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...