poniedziałek, 8 lutego 2016

Tanie teatrowanie czyli jak można kulturalnie oszczędzić cz. 2W większości teatrów bilety są średnio drogie, drogie lub bardzo drogie. Jak więc korzystać z tej formy rozrywki nie wypłacając w tym celu połowy środków do życia? Oczywiście odpowiedź jest prosta. ZNIŻKI.

Zniżki studenckie. Taaak. Coś co bardzo nas cieszy.. a przynajmniej nasze portfele, bo nie każdy teatr ma takie zniżki, a często wymaga to też dodatkowej fatygi. 

Dzisiaj podpowiadam gdzie i jakie zniżki studenckie można złapać w warszawskich teatrach.

 

W Teatrze Polskim, bilet studencki kosztuje 25zł. To prawie tyle co za kino. Ale niestety nie ma możliwości zakupu biletu przez Internet (jak szybko można się przekonać, bilety studenckie w 99% wymagają przebieżki do kasy głównej). Kasa biletowa na szczęście jest na Krakowskim Przedmieściu, ale trzeba się tam przejść. Co więcej musimy mieć ze sobą legitymacje studencką i jeśli kupujemy bilet studencki dla więcej niż jednej osoby to jej legitymację (w najgorszym wypadku zdjęcie/ksero/skan) także musimy okazać. Ale czego się nie robi dla dostępu do kultury za taką cenę. 

W Teatrze Powszechnym bilet ulgowy (dla studenta do 26 roku życia) istnieje i kosztuje adekwatnie do spektaklu, zwykle ok. 20zł mniej niż bilet pełnopłatny. Teatr Powszechny to chlubny wyjątek - jest możliwość zakupu biletu studenckiego przez internet!

W Teatrze Polonia – podobnie jak w teatrze Polskim niezbędne jest udanie się do kasy teatru, wtedy uzyskamy 10% zniżki na większość spektakli.  Oczywiście nie ma możliwości zakupu biletu online. Ale ciekawostka – w Teatrze Polonia oraz Och Teatrze raz w miesiącu, w zakładce na stronie internetowej teatru, pojawiają się sztuki, na które bilety dla studentów są jeszcze tańsze, a w dodatku bilety na nie można zarezerwować mailowo.

W Teatrze Kwadrat bilety ulgowe sprzedawane są wyłącznie w strefie III (Marszałkowska 138) na sztuki grane od wtorku do niedzieli. Zakup biletów ulgowych przez internet mi się nie udał, a na stronie nie znalazłam informacji czy to jest możliwe.

Teatr Kamienica umożliwia zakup biletów zniżkowych, w tym studenckich, owszem ale tylko w dniu spektaklu i tylko bezpośrednio w kasie, co jest jawną dyskwalifikowania uczniów, studentów, emerytów i rencistów, ale cóż, taka polityka teatru obwieszonego aktorską obsadą. Podobnie Teatr 6 piętro ulgi przewiduje tylko na przedstawienia dla dzieci oraz w weekendy dla dziecka z opiekunami.

Teatr Ateneum w Warszawie ma bilety ulgowe, które przysługują także studentom, w cenie 50zł, a na niektóre spektakle w cenie 30zł, z miejscem na balkonie. W systemie sprzedaży biletów online oczywiście nie ma możliwości zakupu biletów ulgowych.

Teatr Współczesny oferuje bilety ulgowe za ok. 10zł mniej niż bilety normalne. Według moich prób, zakup biletów ulgowych online, nie jest możliwe.

Teatr Komedia w Warszawie przewiduje bilety ulgowe i wiemy, że można je kupić w kasie, ale trudno znaleźć ile one kosztują. Inaczej niż w Teatrze Komedia we Wrocławiu, w którym ceny podane są w najbardziej widocznym miejscu. Znowu, teatr teatrowi nierówny.

Nowy Teatr także oferuje bilety ulgowe, zwykle ich cena jest 25zł niższa niż standardowa. W dodatku można kupić je przez internet.

Mało kto wie, że nawet w teatrze muzycznym ROMA istnieją zniżki studenckie, co prawda to tylko ok. 10% od i tak dość drogich biletów, ale zawsze coś. Niestety też nie można kupić biletów ze zniżką przez internet.

Teatry Syrena i WARSawy  nie piszą o biletach ulgowych czy studenckich.

Na koniec coś specjalnego – Teatr Narodowy i Teatr Wielki.

W Teatrze Narodowym oraz w Teatrze Wielkim istnieją bilety ulgowe dla studentów i młodzieży.
 
Bilet ulgowy w Teatrze Narodowym jest zwykle ok. 10zł tańszy od biletu normalnego, a jego cena zależy od wybranego widowni miejsca oraz spektaklu. Przykładowo, na Dziady możemy kupić bilet za 55zł, zaś na Kotkę na gorącym blaszanym dachu (gdzie fantastyczną rolę ma bezbłędny w każdym calu Janusz Gajos) bilet ulgowy będzie nas kosztował 85zł.

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej studentowi przysługuje zniżka 20%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...