niedziela, 31 maja 2020

„Księga smoków polskich" Bartłomiej Grzegorz Sala


Tytuł: Księga smoków polskich

Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala


Seria: Legendarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ
Data wydania: 2017
Liczba stron: 144
Kategoria: Legendy, Baśnie
Ocena: 9/10





Było już w tym tygodniu coś o duchach, więc teraz czas na coś bardziej materialnego! Dzisiaj opowiem Wam o książce, która opowiada o smokach i smoczych krewniakach!

Nie zamierzam trzymać Was w niepewności - Księga smoków polskich to kolejna książka należąca do serii Legendarz, która, mówiąc kolokwialnie, trzyma poziom. Czytanie tak dobrze napisanej i tak pięknie wydanej książki to prawdziwa przyjemność!

Jeżeli nie wiecie czy wszystkie polskie smoki potrafiły latać albo czy mogły mieć więcej niż 3 głowy, wątpicie czy istniały smoki, które mogły szczerze zakochać się w ludzkiej kobiecie lub chcielibyście poznać smoka Kraka, a nie tylko dzielnego księcia Kraka założyciela Krakowa, to koniecznie musicie poznać Księgę smoków polskich! Autor podszedł do tematu z rozmachem, precyzyjnie i z zainteresowaniem dzięki czemu możemy przeczytać naprawdę sporo intrygujących historii.

czwartek, 28 maja 2020

Cytat tygodnia

Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, 
to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie.

- Razem będzie lepiej, Jojo Moyes -

wtorek, 26 maja 2020

„Duchy polskich miast i zamków" Witold Vargas, Paweł Zych


Tytuł: Duchy polskich miast i zamków

Autor: Witold Vargas, Paweł Zych


Seria: Legendarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ
Data wydania: 2013
Liczba stron: 208
Kategoria: Legendy, Baśnie
Ocena: 6/10

 



Dawno, dawno temu opowiadałam Wam jakie piorunujące wrażenie robią na mnie zamki, pałace, zabytkowe budowle i ruiny przy okazji wizyty w zamku Krzyżtopór (tamtejsze duchy też można tu znaleźć!). Jeśli dorzucimy do tego moją wielką miłość do królowej polskiego kryminału, nieżyjącej już niestety, Joanny Chmielewskiej to wielkie zainteresowanie duchami jest nieodzowne. ;)
W związku z tym nie sądzę abym mogła Was zaskoczyć dzisiejszą recenzją mojej niedawnej lektury - Duchy polskich miast i zamków to kolejna książka z serii Legendarz od wydawnictwa BOSZ. Co do idei jest ona bardzo podobna do Bestiariuszy - nieco tekstu, piękne choć mroczne ilustracje, odporna twarda oprawa i wielka przestrzeń dla wyobraźni.

Duchy polskich miast i zamków zabierają nas w wyjątkową wyprawę po Polsce. Duchowo zwiedzimy dosłownie cały kraj, od Pomorza przez Mazury i Podkarpacie po Dolny Śląsk. Przy tej okazji poznamy przeróżne zjawy - duchy tragicznie zmarłych kochanków czy też kobiet, które umarły z tęsknoty, strażników skarbów i dusze skazane na wieczną pokutę, poległych w wielkich bitwach i tych którym życie odebrała niespodziewana woda. Brzmi mrocznie, prawda? 
Taka też była przygoda z Duchami polskich miast i zamków!

(...) Ukazuje się jako płonący duch, a niekiedy jako chmara małych ogników, które ludzi o nieczystych sercach sprowadzają do ukrytych lochów nad Sajną.
Z lochów tych jeszcze nikt nie wrócił. 
(Ognista dama, Reszel w województwie warmińsko-mazurskim)

sobota, 23 maja 2020

Serialowe okruszki #1

Posiadanie Netflixa ma rozkoszną wadę i zaletę w jednym - dostęp do setek filmów i seriali. Dzisiaj w skrócie opowiem Wam o  moich wrażeniach z pięciu seriali!
Oceny są skorelowane z dwiema rzeczami - moimi bardzo subiektywnymi wrażeniami i tym jak go oceniam w nadanej mu kategorii.


#1 W garniturach (Suits) sezony 1-4

Długo się wzbraniałam przed tym serialem i był to wielki błąd. Obejrzałam pierwszy odcinek i...

czwartek, 21 maja 2020

Cytat tygodnia

Kiedy usiłujemy ukryć nasze najskrytsze uczucia, zdradzamy się całym sobą.

- Diuna, Frank Herbert -

wtorek, 19 maja 2020

„Zagubione siostry" Holly Black


Tytuł: Zagubione siostry

Autor: Holly Black

Cykl: Okrutny książę
Tom: 1.5
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2020
Liczba stron: 98
Tłumacz: Stanisław Kroszczyński
Kategoria: Fantastyka, fantasy
Ocena: 7/10




Dzisiaj krótka recenzja jeszcze krótszej książeczki - nowelki z cyklu Okrutnego księcia Holly Black. Zagubione siostry przeczytałam w 40min, więc całe szczęście, że nabyłam je na sporej promocji! 

Jeśli chodzi o treść to pewnym zaskoczeniem dla mnie jest to, że była ona dla mnie satysfakcjonująca. W Zagubionych siostrach bliżej poznajemy Taryn, która przejmuje narrację i opowiada większą część pierwszego tomu ze swojego punktu widzenia. Pod względem fabularnym jest to świeże spojrzenie na Okrutnego księcia czyli pierwszy tom cyklu o tym samym tytule, ale wydarzenia w większości nie są dla nas żadnym zaskoczeniem. Całość wnosi do samej fabuły niewiele, raczej daje nam możliwość poznania samej Taryn od innej strony.

Gdy podeszła bliżej, zobaczyła na bramie wyryte w kamieniu słowa:
BĄDŹ ŚMIAŁA, BĄDŹ ŚMIAŁA.

sobota, 16 maja 2020

Dlaczego czytam?

Znacie te historie o zbawiennym działaniu czytania? To wszystko prawda - czytanie poprawia pamięć i umiejętność skupienia, rozwija wyobraźnię i wrażliwość oraz z całą pewnością kształtuje charakter. :) Pomyślałam, że dzisiaj opowiem Wam dlaczego ja czytam!


1. Czytam, bo lubię.

To najważniejszy punkt. Czytam, bo to lubię. Tak po prostu. Nie tylko kocham, nie tylko jestem na tym punkcie zakręcona, ale ja to przede wszystkim po prostu lubię. Sprawia mi to najzwyczajniej w świecie przyjemność i daje satysfakcję.

2. Czytam, bo jestem ciekawa świata, ludzi, emocji.

Jak to powiedział Czechowicz "Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany". Mogę być zakochaną nastolatką, seryjną morderczynią, poszukiwaczką złota, uczestniczką kosmicznej wyprawy. Dzięki książkom mogę dowiedzieć się więcej o ludziach, ich uczuciach, pragnieniach - wystarczy poczytać kryminały i romanse. Mogę poznać historię zarówno epidemii hiszpanki z początku XX wieku jak brytyjskiego rodu królewskiego. Spędzam czas w utopiach i antyutopiach. Mogę poszerzyć swoje horyzonty na temat słowiańskich wierzeń czy systemu politycznego w Korei Północnej. W końcu - mogę poznać granice wyobraźni (albo raczej ich brak!) w niesamowitej literaturze fantastycznej. Czasami nawet mogę zajrzeć w przyszłość, spójrzmy chociażby na Powrót z gwiazd, w którym Stanisław Lem w swojej futurystycznej wizji przewiduje powstanie czytników! 

czwartek, 14 maja 2020

Cytat tygodnia

Jeśli wystarczająco długo patrzy się na deszcz i nie myśli o niczym, człowieka stopniowo ogarnia uczucie, że jego ciało się uwalnia, otrząsa z rzeczywistości świata. 
Deszcz ma hipnotyzującą moc. 

- Na południe od granicy, na zachód od słońca, Haruki Murakami -

wtorek, 12 maja 2020

„Edycja tekstów. Praktyczny poradnik" Adam Wolański



Tytuł: Edycja tekstów. Praktyczny poradnik
 
Autor: Adam Wolański

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2008
Liczba stron: 380
Tłumacze: Praca zbiorowa
Kategoria: Literatura naukowa
Ocena: 9/10




Są takie pozycje, po które sięgamy nie po to, aby czytać je od deski do deski, ale by wracać do nich ilekroć najdzie nas potrzeba i ochota. Edycja tekstów. Praktyczny poradnik Adama Wolańskiego jest dla mnie jedną z takich książek - może mam szczęście, nie jest to moja lektura na studiach, ale teraz sięgnęłam po nią z największą przyjemnością. ;)

Dosyć często sprawdzam jak coś się pisze, czy przed danym słowem powinnam postawić przecinek, albo jaki jest synonim do słowa analiza. To ostatnie akurat notorycznie zdarza mi się w pracy. :) Mam chęć poszerzać swoje horyzonty z języka polskiego, ale w sposób przemyślany - nie mam czasu na rozbudowane kursy (najlepiej za grube miliony, których przy okazji też nie mam), nie zamierzam przebijać się przez grube podręczniki sprzed dziesiątek lat, a choć ze słownikami jestem w bardzo bliskiej relacji (wręcz romantycznej...) to nie zamierzam czytać ich strona po stronie. Wobec tego co mogę zrobić? Swoje pytanie zadałam kilku osobom i w kilku miejscach. Otrzymałam kilka cennych rad, ale tak naprawdę przez tę dyskusję przewijała się tylko jedna książka - Edycja tekstów Adama Wolańskiego.

sobota, 9 maja 2020

„Koniec ery" Adam Faber


Tytuł: Koniec ery

Autor: Adam Faber

Cykl: Kroniki Jaaru
Tom: 6
Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2020
Liczba stron: 544
Kategoria: Fantasy, fantastyka, literatura młodzieżowa
Ocena: 6.5/10





To już koniec!
Przeczytałam Kroniki Jaaru do końca!

Przeklęty w końcu staje się pełnokrwistym zagrożeniem nie tylko dla Strażników, ale także dla całego świata. Zarówno Jaar jak i Ziemia muszą szybko znaleźć sposób by z nim walczyć. Nie jest to łatwe, zmęczonym i mocno niespokojnym Strażnikom brak już nowych pomysłów, a niesamowite wydarzenia kompletnie wybijają ich z rytmu. Nagle w domu Hallanderów pojawia się błękitne dziecko, a Kate spotyka Astrin Starsbuckley - jedną z niewielu osób na świecie, które mogą co nieco jej wyjaśnić i ogromnie pomóc... Niestety, ścigający ją zamaskowani ludzie w czarnych pelerynach krzyżują pannie Hallander plany, po czym rozpoczynają pościg również za Strażnikami. 
Kiedy w końcu staje się jasne, że Kate i jej przyjaciele muszą wyruszyć w poszukiwaniu 12 darów pozostawionych przez Matkę Duchów sytuacja nie staje się ani trochę łatwiejsza. Odszukanie tych precjozów wymaga niesamowitych przygód, które mogą dla Strażników skończyć się zarówno sukcesem jak i śmiercią. Tymczasem Przeklęty przejrzawszy plany drużyny, postanawia zastawić na nich niezwykle zmyślną pułapkę...

Skoro to już ostatnia część tego cyklu, który miał aż sześć sporych tomów to pomyślałam, że warto więc z tej okazji podsumować cały cykl Adama Fabera.

czwartek, 7 maja 2020

Cytat tygodnia

Świat przed katastrofą zawsze wygląda tak cicho i spokojnie. 
 
- Opowiadania z Doliny Muminków, Tove Jansson -

wtorek, 5 maja 2020

„Bestiariuszek" Witold Vargas


Tytuł: Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy

Autor: Witold Vargas

Seria: Legendarz
Wydawnictwo: Wydawnictwo BOSZ
Data wydania: 2018
Liczba stron: 44
Kategoria: Legendy, Baśnie, Dla dzieci i młodzieży
Ocena: 9/10






Nie tak dawno temu miałam możliwość przeczytać dwie części Bestiariusza słowiańskiego autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa, które przedstawiały sylwetki różnych słowiańskich bestii i bestyjek. Część z nich była przyjaźnie nastawiona do świata i zamieszkujących go ludzi i zwierząt, ale część... Niekoniecznie! Niektóre były wręcz śmiertelnie niebezpiecznymi bestiami! Bestiariusz słowiański z całą pewnością nie nadawał się dla młodszych czytelników.

Pewnie dlatego do znanych nam już pozycji z serii Legendarz dołączył Bestiariuszek! :)

sobota, 2 maja 2020

Przedpremierowo „Sekretne życie zwierząt" Andrzej G. Kruszewicz


Tytuł: Sekretne życie zwierząt

Autor: Andrzej G. Kruszewicz

Seria: X-varia
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 02.06.2020
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Ocena: 9/10


 



Pierwszy raz o wydaniu Sekretnego życia zwierząt usłyszałam podczas trwania pandemii. Kiedy dowiedziałam się, że będę miała możliwość ją zrecenzować byłam wniebowzięta, bo przez cały okres naszego globalnego zamknięcia, radość i wiosnę do domu przynosiły nam właśnie krótkie filmiki z zoo, przede wszystkim warszawskiego chociaż nie tylko. Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Mogliśmy (i nadal możemy!) oglądać piękne, wiosenne widoki oraz cudowne zwierzaki, które nie muszą się martwić kryzysami i zagrożeniami, są zawsze wesołe, pełne życia i wigoru. Jednocześnie z każdego filmiku dowiadywaliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy! Stanowiło to cudowną odmianę przy naszym obecnym trybie życia.

Po lekturze mogę potwierdzić - Sekretne życie zwierząt do doskonała zoologiczna przygoda, która zaspokoi głód ciekawostek każdego czytelnika!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...