czwartek, 24 października 2024
Cytat tygodnia
sobota, 19 października 2024
Oniryczna historia monochromatycznego cyrku czyli „Cyrk nocy" Erin Morgenstern
Tytuł: Cyrk nocy
wtorek, 15 października 2024
KPC czyli trzecie Kwartalne Podsumowanie Czytelnicze w 2024
sobota, 12 października 2024
Piękno istnienia w jednej książce czyli „Biologia. Opowieść o życiu" Lindsay Turnbull
Nie jest tajemnicą, że uwielbiam biologię. Szczególnie interesująca jest dla mnie biologia molekularna oraz biologia zwierząt, zwłaszcza człowieka, ale biologia jako taka zachwyca mnie na każdym kroku. Dlatego wybitnie interesują mnie książki popularnonaukowe, które o niej opowiadają. Oczywiście mamy takie pozycje jak słynna Biologia Ville'go, Biologia Campbella Biochemia Stryera czy Genomy Browna, ale takie cegiełki to miliony nowych informacji, których spamiętanie po pierwszym czytaniu jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Poza tym są to spore lektury, bardziej zaawansowane, i co najważniejsze, skierowane do osób biologią już zainteresowanych. Ja tymczasem wciąż poszukuję książek, które mogłyby to zainteresowanie rozbudzić! Kiedy więc zobaczyłam Biologię. Opowieść o życiu Lindsay Turnbull (ilustrowaną przez Cecile Girardin) nie mogłam się oprzeć, musiałam ulec tej pokusie i zagłębić się w tym świecie, dowiedzieć się czy to jest taka pozycja, którą mogłabym młodą osobę zainspirować!
Okazuje się, że tak, książka pani Turnbull jest tym czego szukałam. Powinna być na działach dziecięcych każdej biblioteki, aby nasi młodzi czytelnicy mogli szukać natchnienia dotyczącego swojej przyszłości na wiele sposobów. To może rozbudzić zainteresowanie przyszłego lekarza, farmaceuty, biotechnologa, analityka medycznego, bioinformatyka czy biofizyka. Jednak nie ograniczałabym odbiorców tej książki wyłącznie do młodych czytelników, bo jestem głęboko przekonana, że również dorosłym Biologia. Opowieść o życiu może przynieść sporo satysfakcji! W swoim życiu poznałam wiele osób, które podpytywały mnie o biologiczne informacje, bo "w szkole było nudno, ale teraz to mnie to naprawdę ciekawi". W teorii internet zawiera wszystkie odpowiedzi, jednak w praktyce wiele z nich jest sprzecznych, podanych w encyklopedyczny sposób. Książka Lindsay Turnbull będzie dla takich osób istnym wybawieniem - zawiera dużo interesujących faktów, które przekazuje w prosty, przyjemny i uporządkowany sposób. W dodatku autorka ma kwalifikacje, żeby nam opowiadać o biologii - Lindsay Turnbull jest wykładowcą na Uniwersytecie Oxfordzkim i specjalizuje się w biologii roślin, a jej prace są szerokocytowane, szczególnie jedna z nich, do której odwoływano się ponad 1000 razy! To samo w sobie wiele mówi o tym jak środowisko akademickie ocenia jej pracę i dowodzi, że autorka co nieco doświadczenia ma. ;)
Fotoukłady działają brutalnie, dlatego poświęćmy jeszcze chwilę uwagi biednemu porzuconemu tlenowi, od którego tak bezwzględnie oderwano wodór podczas rozkładu wody. Atomy tlenu nie potrafią znieść samotności, dlatego łączą się w pary i odlatują w postaci cząsteczek O2, niekochanych i niechcianych przez komórki, z których pochodzą. Często trafiają następnie do płuc znajdującego się w pobliżu zwierzęcia, bardzo chętnego odwrócić proces, który doprowadził do ich powstania. Jeśli w świecie istnieje prawdziwa harmonia, to tu mamy z nią do czynienia (...).
czwartek, 3 października 2024
Cytat tygodnia
Dwieście tysięcy ludzi leży pod gruzami. Razem z Warszawą.