czwartek, 22 lipca 2021

Cytat tygodnia

Kiedy pamiętasz o tym że, masz zapomnieć, to znaczy, że jeszcze wspominasz. 
Dopiero gdy całkiem zapomnisz o zapominaniu, to zapomniałaś na prawdę. 
 
- Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Ostatnie lato, Ann Brashares -

czwartek, 15 lipca 2021

Cytat tygodnia

My, dysponując władzą nad światem i nad sobą nawzajem, musimy uczyć się tego, 
co liść, wieloryb i wiatr wiedzą z natury. 
 
- Najdalszy brzeg, Ursula K. Le Guin -

wtorek, 13 lipca 2021

Zaskakująco jasne „Światło w środku" nocy Jojo Moyes


Tytuł: Światło w środku nocy


Autor: Jojo Moyes

Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak
Data wydania: 2020
Liczba stron: 544
Tłumacz: Anna Gralak
Kategoria: Literatura obyczajowa
Ocena: 8/10

 

 

 

Każdego roku obiecuję sobie poznać książkę napisaną przez popularnego pisarza, którego jeszcze nie miałam okazji poznać. Ta lista jest długa i są na niej nazwiska autorów reprezentujących absolutnie wszystkie gatunki literackie. Kilka tygodni temu byłam w bibliotece, gdzie wpadła mi szalona myśl - a może zamiast najbardziej znanej książki autorki sięgnę po coś innego, powieść, która zainteresowała mnie swoim opisem, i co najważniejsze, nie znam jej zakończenia? W ten sposób na mojej szafce nocnej pojawiło się Światło w środku nocy Jojo Moyes, stając się tym samym moją pierwszą książką tej autorki.

Zaszła w niej bowiem jeszcze inna, fundamentalna zmiana. Alice odkryła, że kobiecie o wiele łatwiej jest poczuć złość w imieniu kogoś, na kim jej zależy, wykrzesać z siebie ten zimny płomień, zapragnąć sprawić ból komuś, kto skrzywdził drogą jej osobę.
Alice już się nie bała.

niedziela, 11 lipca 2021

Pora rozpocząć astrofizyczną przygodę czyli „Pytania z kosmosu" Neila deGrasse Tysona i Jamesa Trefila

Tytuł: Pytania z kosmosu

Autor: Neil deGrasse Tyson, James Trefil

Wydawnictwo: Wydawnictwo Słowne
Data wydania: 2021
Liczba stron: 316
Tłumacz: Jacek Sikora
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Ocena: 8/10

Prawdę mówiąc od dawna chciałam przeczytać kosmiczną książkę od Stevena Hawkinga i Neila deGrasse Tysona. To pierwsze udało mi się nie tak dawno temu dzięki Przewodnikowi po wszechświecie, natomiast drugie, choć miałam na swoim czytniku Astrofizykę dla zabieganych i Listy od astrofizyka, a Kosmiczne rozterki nawet w papierze, wciąż się nie udawało. Brakowało mi jednak motywacji, spodziewałam się niełatwej lektury, a letnie upały po pracy trochę odbierały mi siły. Postanowiłam jednak spełnić oba kosmiczne marzenia w tym roku! A co! Wychodząc na przeciw moim pragnieniom księgarnia Taniaksiazka.pl przysłała mi świeżo wydane Pytania z kosmosu, nawiązujące do tworzonego przez Neila deGrasse Tysona StarTalk! 

Pytania z kosmosu. Kim jesteśmy, skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy to książka napisana przez dwóch autorów. Pierwszym jest znany nam wszystkim Neil deGrasse Tyson, który jest twórcą kilkunastu książek, dziesiątek artykułów naukowych i popularyzatorskich, jak również prowadzącym podcast StarTalk i narratorem serialu Kosmos. W Polsce dostępnych jest kilka jego książek m.in. w ramach serii Astrofizyka w kieszeni. Drugim autorem jest James Trefil, a właściwie profesora Jamesa Trefila, fizyk, który specjalizuje się w przekładaniu "z naukowego na ludzkie". ;) Paradoksalnie gdybym miała wskazać największy atut Pytań z kosmosu, to byliby nim autorzy! Dlaczego? Już wyjaśniam.

czwartek, 8 lipca 2021

Cytat tygodnia

Moim zdaniem w tym właśnie leży istota zła tego świata, Wasza Wysokość:
w ludziach, którzy sądzą, że mają prawo robić, co zechcą, i sięgać po wszystko, co leży w ich zasięgu.

  - Losy Tearlingu, Erika Johansen -

wtorek, 6 lipca 2021

Pożegnalna kantata czyli „Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści" Olivera Sacksa


 
Tytuł: Wszystko na swoim miejscu
 
Autor: Oliver Sacks

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021
Liczba stron: 344
Tłumacz: Jerzy Łoziński
Kategoria: Literatura faktu, literatura popularnonaukowa
Ocena: 9/10

 

 

Odkąd pamiętam fascynuje mnie to jak działa umysł, a przy tym interesują mnie choroby i to jak można je leczyć. To dosyć dobrze tłumaczy dlaczego na doktoracie analizuję czynniki transkrypcyjne i epigenetykę m.in. właśnie w nowotworze mózgu. ;) Od lat słyszałam, że jeśli chcę dalej zgłębiać temat to bezwzględnie muszę poznać Olivera Sacksa. W 2019 udało mi się przeczytać chyba najbardziej znaną książkę autora czyli Mężczyznę, który pomylił swoją żonę z kapeluszem i co tu dużo mówić - zakochałam się. Moje ciepłe uczucia dotyczyły nie tylko książki, która składa się ze studiów różnego typu przypadków chorób neurologicznych i psychicznych, ale również autora, który umiejętnie i niezwykle inteligentnie nam o tym wszystkim opowiada, wplatając w to swoje doświadczenia zarówno zawodowe jak i osobiste.

Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści to kolejna fenomenalna książka stworzona przez wybitnego naukowca jakim bez wątpienia był Oliver Sacks. Różnica pomiędzy pozostałymi jego dziełami, a tym jest taka, że to ostatnia pozycja od autora, który całkowicie świadomy nadchodzącej śmierci pisze już nie tylko o pouczających przypadkach, ale również sporo miejsca poświęca swojej przeszłości, a także najważniejszym, jego zdaniem, wyzwaniom przyszłości.

Jeśli tylko ludzkość przeżyje - jak śmiałe mogą być wyobrażenia na temat tego, co jeszcze możemy odkryć czy stworzyć w trakcie następnego tysiąclecia?

sobota, 3 lipca 2021

Jakby tej historii nie opowiedzieć natura otacza nas każdego dnia czyli „Bombastica naturalis" Ibana Barrenetxea

Poznałam tę książkę dosłownie na początku pandemii na koleżeńskiej wizycie. Niepozornie leżała na dziecięcej półeczce, a moje wygłodniałe na książki oko nie mogło przejść obok niej obojętnie. Spędziłam z nią dłuższą chwilę (nie przejmując się tym, że czekano na mnie w pokoju "dla dorosłych") i muszę przyznać, że zauroczyła mnie od pierwszego wejrzenia. To naprawdę pięknie wydany i moim zdaniem bardzo wartościowy picture book. 
 
 
Oczarowana zawartością nieco ponad pół roku temu Bombasticę naturalis podarowałam w bożonarodzeniowym prezencie pewnej dobrej, niezwykle bezinteresownej i nieprzeciętnie ciepłej osobie, miłośniczce książek w tym picture booków (którymi zainteresowałam się właśnie dzięki Niej!), z którą przez dwa ostatnie lata szczerze i od serca się przyjaźniłam, a która odeszła kilka dni temu. Nie raz rozmawiałyśmy o tej lekturze, to były nawet dosyć burzliwe dyskusje, bo wcale nie była pewna czy jej się podoba czy nie. Naprawdę bardzo trudno mi uwierzyć, że to się więcej nie powtórzy. Myślałam, że po mojej recenzji kolejny raz wdamy się w pogawędkę na jej temat...

Tytuł: Bombastica naturalis

Autor: Iban Barrenetxea

Wydawnictwo: Tekturka
Data wydania: 2020
Liczba stron: 40 
Tłumacz: Filip Łobodziński
Kategoria: Dla dzieci, picture book
Ocena: 9/10


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...