sobota, 18 maja 2019

„Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru" J. R. R. Tolkien



Tytuł: Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru

Autor: J. R. R. Tolkien

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019
Liczba stron: 560
Tłumacz: Paulina Braiter, Agnieszka Sylwanowicz
Kategoria: Fantastyka
Ocena: 10/10



Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru to zbiór jedyny w swoim rodzaju. Nieczęsto zdarza się, aby publikowane były niedokończone fragmenty, historie niepełne, często spisane przez autora w kilku wersjach, niewyraźne. Kiedy jednak mówimy o ojcu fantastyki, jakim bez wątpienia był J. R. R. Tolkien, każde słowo jest na wagę złota. Szczęśliwie dla wielbicieli historii spisanej w Hobbicie oraz Władcy pierścieni, syn i spadkobierca J. R. R. Tolkiena - Christopher, postanowił poświęcić niemałą część swojego życia na uporządkowanie i przekazanie nam możliwie jak największej części twórczości ojca - zarówno tej niemalże ukończonej (jak Silmarilion) jak i tej, która wymagała wielu lat pracy zanim w ogóle mogłaby pójść do druku jak właśnie Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru.

Każdy kto poznał Mistrza Tolkiena wie, że fenomen Jego książek nie polega „tylko” na doskonałej fabule, niesamowitych bohaterach, przepięknym języku i nieograniczonej wyobraźni. O nie! Tutaj cała sztuka opiera się na tym, że J. R. R. Tolkien stworzył kompletny świat i zrobił to w taki sposób, że czasami można się zgubić czy to rzeczywistość czy fantastyka. W tym kontekście Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru to pozycja wyjątkowa, stanowiąca unikatowe uzupełnienie stworzonego przez autora uniwersum. 

Cytat tygodnia

Czy nie powinno istnieć jakieś minimum tego, co nam się należy od życia? 
Czy to za dużo, chcieć pracy, której się nie będzie nienawidzić, 
albo kogoś, kogo się będzie naprawdę kochać?

- Królowa i faworyta, Kiera Cass -

czwartek, 16 maja 2019

„Znikający stopień" Maureen Johnson


Tytuł: Znikający stopień

Autor: Maureen Johnson


Cykl: Truly devious
Tom: 2
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 15.05.2019
Liczba stron: 416
Tłumacz: Paweł Łopatka
Kategoria: Literatura młodzieżowa, literatura detektywistyczna, kryminał
Ocena: 8/10



Nieodgadniony Maureen Johnson bardzo przyjemnie mnie zaskoczył. To była świetna książka, pełna emocji przygodówka, w której non stop coś się działo, a bohaterowie to wyraziste i tajemnicze postacie, które aż chciałoby się (albo wręcz przeciwnie) spotkać na korytarzu swojej szkoły.

Jednak sami wiecie - kiedy pierwszy tom wysoko postawi poprzeczkę, drugiemu jest już znacznie trudniej wzbudzić w czytelniku równie duże emocje. Na całe nasze szczęście klątwa drugiego tomu bez wątpienia ominęła cykl Nieodgadniony i Znikający stopień okazał się bardzo dobrą książką, utrzymaną w klimacie poprzedniej części.

wtorek, 14 maja 2019

„Mikrobiom - sposób na pokonanie chorób" Anne Katharina Zschocke


Tytuł: Mikrobiom - sposób na pokonanie chorób

Autor: Anne Katharina Zschocke

Wydawnictwo: Vital
Data wydania: 2018
Liczba stron: 448
Tłumacz: Piotr Lewiński
Kategoria: Poradnik
Ocena: 2/10




Mikrobiom znajduje się od niedawna w kręgu moich medyczno-biologicznych zainteresowań. Dlatego uzbrojona we wiedzę pozyskaną na studiach i w ramach pasji, zabrałam się za lekturę „Mikrobiomu – sposobu na pokonanie chorób”.

Z opisu znajdującego się w książce oraz w internecie wiemy, że dr Anne Katharina Zschocke studiowała medycynę i naturopatie, odbyła staż badawczy w dziedzinie immunologii i staż lekarski, interesuje się historią kultury i duchowością, a swój pogląd na życie odkryła pracując jako lekarka i ogrodnik.
Niestety z żadnego z dostępnych źródeł nie mogę się dowiedzieć z jakiej dziedziny ma swój doktorat, a szkoda, bo może pomogłoby mi to zrozumieć co tak właściwie się w tej pozycji wydarzyło.

czwartek, 9 maja 2019

Cytat tygodnia

Jeśli czekać, aż wszyscy zmądrzeją, za długo to potrwa.

- Zbrodnia i kara, Fiodor Dostojewski -

wtorek, 7 maja 2019

„Wyspa Camino" John Grisham


Tytuł: Wyspa Camino

Autor: John Grisham

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019
Liczba stron: 368
Tłumacz: Jan Kraśko
Kategoria: Kryminał, sensacja
Ocena: 6,5/10






Wyspa Camino jest pod względem tematyki spełnieniem marzeń chyba każdego mola książkowego. Zuchwała kradzież rękopisów klasyka literatury, świat autorów, księgarń i bibliotek ze wszystkimi jego blaskami i cieniami - słowem wszystko czym można kupić serducho wielbiciela literatury. Podczas lektury są wspominane rewelacyjne lektury, wymienione są doskonałe nazwiska, prowadzone są przyjemne dyskusje o czytaniu, pisaniu i sprzedaży książek, a główny bohater śmiało opowiada jak lubi dotykać papierowe książki o poranku. W dodatku większa część fabuły ma miejsce na iście bajkowej wyspie - plaża, słońce, piękne domy w stylu wiktoriańskim... I żółwie, których lęgowiska znajdują się na plaży! Wspaniały klimat, który od razu mnie pochłonął bez reszty.

Na pierwszy plan wysuwają się bohaterowie - wyraziści, charakterni, ze swoimi bardzo ludzkimi słabościami. To naprawdę mocna część tej książki i trudno nie dostrzec tu wprawnej ręki Johna Grishama. Autor doskonale wie jak stworzyć takie postacie wobec których będziemy mieli pełną gamę uczuć, a jednocześnie będziemy koniecznie chcieli wiedzieć co się z nimi stanie dalej. Co zaskakujące, wydawało mi się, że większość książek Johna Grishama to pozycje powiązane z prawem i prawnikami, więc z pewnym zdziwieniem donoszę, że prawnicy pojawiają się może gdzieś w tle, a większość bohaterów bezceremonialnie nas informuje, że na prawie kompletnie się nie zna, co było zapewne przez autora przekornie zaplanowane. 

sobota, 4 maja 2019

Podsumowanie kwietnia

Kwiecień plecień co przeplata trochę zimy, trochę lata...
Taaak. Tegoroczny kwiecień mienił się wszystkimi możliwymi temperaturami. ;)


1. Początek miesiąca dla wielu z nas, osób szanujących literaturę i jej różnorodność, wierzących w rozsądek i nie dających wiary cenzurze był trudy, bo byliśmy pośrednio świadkami palenia książek i symboli religijnych. We mnie wywołało to mnóstwo emocji i wiele razy złapałam się za głowę, że można robić coś takiego w XXI wieku.
W połowie kwietnia rozpoczęliśmy oglądanie ostatniego sezonu Gry o tron, na który to musieliśmy czekać ponad półtora roku. Rozmach produkcji nie pozstawia wątpliwości, że było warto, a jednak muszę przyznać, że czuję niepokój. Bo serial się skończy, a Wichrów zimy czyli następnego tomu cyklu Pieśni lodu i ognia Georga R. R. Martina wciąż nie ma i coraz częściej zadaję sobie pytanie czy jeszcze jest szansa aby były. O A dream of spring czyli planowanym finale cyklu nawet nie wspominam.
W tym miesiącu odszedł od nas Gene Wolfe - autor literatury fantastycznej, którego książki (zwłaszcza cykl Księga nowego słońca) należą dziś do kanonu literatury fantastycznej. Później zostaliśmy poinformowani się, że Olga Tokarczuk ma szansę na drugą z rzędu nagrodę Man Booker International Prize, tym razem za książkę Prowadź swój płóg przez kości umarłych.
Niestety dowiedzieliśmy się także, że film o R. J. J. Tolkienie, które premiera odbędzie się już w maju, nie otrzymał poparcia rodziny autora. Szczęście w nieszczęściu, jest to efekt tego, że rodzina nie brała udziału w produkcji na żadnym jej etapie wobec tego odcina się od filmu z powodu nieznajomości fabuły, a nie niezgodności z rzeczywistością. Mam nadzieję, że po seansie nie zmienią zdania. Kwiecień to także miesiąc hucznej premiery finału historii Avengersów, której rzecz jasna jeszcze nie widziałam. Mam wielką nadzieję, że zrobię to w maju!
W świecie książkowym kwiecień wzbogacił nas o wiele wspaniałych premier, których nawet nie w sposób wymienić. Jestem jednak dobrej myśli, że zanim przyjdą wakacje jeszcze kilka doskonałych książek zagości na naszym rynku.

czwartek, 2 maja 2019

Cytat tygodnia

Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia go do kontemplacji.
 
- Zapiski na pudełku od zapałek, Umberto Eco -
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...