niedziela, 6 czerwca 2021

Unikatowa fantastyka młodzieżowa czyli Kruczy cykl od Maggie Stiefvater

 

Tytuł: Król kruków, Złodzieje snów, 

Wiedźma z lustra, Przebudzenie króla


Autor: Maggie Stiefvater

Cykl: Kruczy
Tom: 1, 2, 3, 4
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2013, 2015, 2016, 2016
Liczba stron: 496, 479, 448, 448
Tłumacz: Małgorzata Kafel (1), Piotr Kucharski (2, 3, 4)
Kategoria: Fantastyka, fantasy, młodzieżówka
Ocena: 7.5/10
 
Kruczy cykl budzi u czytelników bardzo sprzeczne emocje. Niektórzy narzekali na słabych bohaterów, duszną atmosferę, problemy z głównym wątkiem i nieciekawą akcję, inni chwalili świeże podejście, nieszablonowy pomysł na postacie oraz nietypowy klimat. 
Kiedy ja sięgałam po Króla kruków czyli pierwszy tom cyklu, miałam dobre przeczucia, które ostatecznie w sporej części się spełniły.

Blue Sargent jest wyjątkowa, chociaż stara się prowadzić całkiem normalne życie. Nie ma co prawda takich talentów jak jej mama i ciotki, o co jest nieco zazdrosna, ale ma wyjątkową umiejętność, która pomaga jej w kontaktach z zaświatem. Pewnego dnia na drodze Blue stają Ronan, Adam i Gansey - przyjaźniący się ze sobą uczniowie elitarnej męskiej szkoły Aglionby. Rozsądna panna Sargent od pierwszej chwili wie, że powinna chłopców unikać z bardzo wielu powodów, ale nim się orientuje, dołącza do ich szalonych poszukiwań linii mocy legendarnego Glendowera - Króla Kruków. Dokoła nich wydarzają się dziwne rzeczy, część z nich intryguje, część przeraża. Jakby tego było mało, każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, a nie mniej sekretów mają przed Blue jej matka i ciotki. 

- Mam do was prośbę. Umówmy się, że od teraz jesteśmy ze sobą szczerzy. Koniec z gierkami. To dotyczy nie tylko Blue. Wszystkich.
- Ja zawsze jestem szczery - prychnął Ronan.
- Człowieku, to największe kłamstwo w twoim życiu - odparł Ada
m
.

Według mnie Kruczy cykl jest przede wszystkim bardzo nietypowy. Z jednej strony sięga po ciekawe, ale znane nam motywy takie jak mroczne legendy, senne miasteczko, śmiertelnie niebezpieczny pocałunek prawdziwej miłości, pełne grozy rytuały czy niepokojące wizje, z drugiej zaś jest również coś całkowicie niestandardowego - linie energetyczne, niezwykle poprowadzony motyw oniryczny oraz dosyć nietypowo zbudowani bohaterowie. To wszystko tworzy wybuchową mieszankę, która faktycznie może wywoływać skrajne emocje, ale według mnie nie można przejść obojętnie obok tak ciekawego i łamiącego schematy pomysłu.

Kruczy cykl to jedyne znane mi książki, w których de facto to bohaterowie są fabułą. Ich doświadczenia, perypetie rodzinne, uczucia i emocje, a nie pędząca akcja. Tak naprawdę te cztery tomy cyklu mają zaledwie kilka ważnych zmian fabularnych i pędzących na łeb na szyję wydarzeń. Pozostałą część historii stanowią tak naprawdę Blue Sargent i jej rodzina, kruczy chłopcy czyli Gansey, Ronan, Adam i Noah, szary mężczyzna i kilku epizodycznych bohaterów. Maggie Stiefvater cudownie odsłania nam każdą z tych postaci kawałek po kawałku, co stworzyło zaskakującą całość, a mnie sprawiło niewiarygodną przyjemność podczas czytania. To unikatowe podejście, które owszem, możemy spotkać w literaturze pięknej, ale w fantastyce, a już na pewno tej młodzieżowej, należy ono do rzadkości.
 
Tajemnica to dziwna rzecz. (...) W życiu każdego z nas są tajemnice. 
Albo ich dochowujemy albo ktoś dochowuje ich przed nami. 
Posługujemy się nimi albo ktoś posługuje się nimi przeciwko nam. 
Tajemnice i karaluchy - oto co pozostanie, gdy wszystko się już skończy.

Zaskakującą wadą tego cyklu jest według mnie samo poszukiwanie grobowca legendarnego walijskiego króla Glendowera. Wydawałoby się, że to wokół tego "kręci się" cała fabuła, a ku mojemu wielkiemu zdumieniu jest to temat, który i owszem pojawia się w każdym tomie, ale podczas lektury nieustannie miałam wrażenie, że jest on raczej tłem dla bohaterów. Zupełnie tak jakby sama historia fabularna była dodatkiem niezbędnym tylko po to by można było właściwie, krok po kroku, prezentować nam postaci. Samo rozwiązanie całej historii z Glendowerem nie było dla mnie satysfakcjonujące. Muszę przyznać, że przez chwilę zastanawiałam się nawet czy nie był to celowy zabieg autorki, bo w przeciwnym razie można by odnieść wrażenie, że autorka przemyślała w tej książce wszystko, absolutnie wszystko, oprócz głównego wątku akcji.
 
Interesującym zabiegiem jest również zmienna narracja, która pozwala nam zobaczyć wydarzenia z różnych perspektyw. Warto też dodać, że wszelkie romantyczne uczucia, które się w cyklu pojawiają, nie są non stop na pierwszym planie. Owszem, mają znaczenie dla historii, ale to nie jest tak, że bez końca obserwujemy trudne emocje nastolatków.

Jeszcze przed urodzeniem córki Maura uznała, że rozkazywanie dzieciom to barbarzyństwo, 
dlatego Blue dorastała w otoczeniu rozkazujących pytań.

Nie dziwi mnie, że czytelnicy odczuwają tak różne emocje podczas lektury - książki bardzo zaskakują. Wielbiciele wartkiej akcji i mocnej historii srogo się Kruczym cyklem zawiodą. Jednak Ci, którzy lubią zatrzymać się w opowieści na dłużej, poznać bohaterów czy zanurzyć się w szerokim spektrum magii znajdą się w raju i takim osobom gorąco ten cykl polecam. Śmiało mogę powiedzieć, że Maggie Stiefvater poświęciła temu całą tetralogię. 

Czy było warto? Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć.
Niewątpliwie wiele osób zraziło się do twórczości autorki brakiem akcji. Wiem, że wielu czytelników porzuciło historię kruczych chłopców i Blue już po pierwszym tomie. Jednak równie wielu, podobnie jak ja, uznało sposób w jaki pani Stiefvater przedstawiła nam bohaterów za absolutnie niesamowity. Stąd rzesze polskich wielbicieli, którzy rzeczywiście okazują autorce mnóstwo wsparcia. 

PS To co zaskakuje podwójnie to fakt, że autorka wspomina w swoich książkach również o Polsce. Miła odmiana i nietypowe zagranie! 
 
PS2 Jestem ciekawa czy doczekamy się wydania nowelek i Opal. Opal akurat spodziewałam się przy okazji wydania Wezwij sokoła czyli pierwszego tomu cyklu Śniący w znacznej mierze skupiającego się na przygodach Ronana, ale wygląda na to, że póki co się przeliczyłam...

| nowelki (póki co nie zostały wydane w Polsce) | Król kruków | Złodzieje snów | 
| Wiedźma z lustra | Przebudzenie króla | Opal |
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...