sobota, 17 grudnia 2016

10 ciekawych książek 12-15 lat

Nie zwlekam i ślę następne propozycje! Tym razem kolejny przedział wiekowy, czyli 12-15 lat. Na samym początku chcę zaznaczyć, że mam w nosie "książkowe mody" i przedstawiam książki, które naprawdę uważam za bardzo dobre, wielostronne i takie, które mogą się spodobać wszystkim.



Cykl Zwiadowcy - John Flanagan
Wydawnictwo: Jaguar

Sierociniec. 15 letni Will postanawia zostać rycerzem. Niestety zamiast do wymarzonej szkoły, zostaje przydzielony do innej, a mianowicie do zwiadowców. To wydarzenie jest początkiem naprawdę fantastycznej przygody (nie znaczy, że zawsze jest łatwo), która zaowocuje nie tylko wielkimi zmianami w życiu Willa, ale i w nim samym. To jedna z tych serii, w którą się wsiąka z kretesem i nie ma mowy aby się oderwać.



Wciągająca, ciekawa, przygodowa, fantastyczna. Polecam całą serię (a na pewno 8 pierwszych tomów, które przeczytałam). Tom pierwszy to Zwiadowcy Ruiny Gorlanu.


Cykl: Świat Dysku, Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i Sk-a

Nie wiem jak jednoznacznie opisać Świat Dysku. Arcydowcipny? Zaskakujący? Niezwykły? To co mogę powiedzieć na pewno - każdy powinien tego spróbować. To 41 tomów, nie za długiej (każdy tom to około 300 stron zapisanych niemałą czcionką) rozpusty czytelniczej. Można zacząć od pierwszej książki autora, ale ja polecam zacząć od pierwszego tomu jakiegoś cyklu, a jest ich kilka do wyboru, w zależności od tego co lubi obdarowywany. Ja zakochałam się na razie w cyklu o Śmierci (chyba akurat jak każdy fan Pratchetta) oraz o Wiedźmach.

Doskonała zabawa, mnóstwo ostrego dowcipu, świetnie napisane choć czasami nieco chaotycznie (mam wrażenie, że ja w książce wyczuwam "zapach" choroby autora). Bardzo bardzo polecam! Nie każdy musi się zakochać w książkach Terry'ego Pratchetta, ale każdy powinien sprawdzić, co do nich czuje. :)
Dla zainteresowanych - tutaj (klik) znajdziecie schemat jak czytać Pratchetta w zależności od wybranego cyklu.



Cykl: Felix, Net i Nika
Wydawnictwo: Powergraph

Choć jest to lektura, to jedna z lepszych książek dla wieku gimnazjalnego. Główni bohaterowie to trójka dzieciaków, które poznają się w szkole i.. Dzięki swoim rozmaitym umiejętnościom prowadzą różne dochodzenia w bardzo tajemniczych i zagadkowych spawach. Świetna seria książek detektywistycznych osadzona w warszawskim gimnazjum, fantastyczna, wciągająca, bawiąca. Jest o przyjaźni, są przygody, są duchy, są też typowe szkolne problemy. Polecam!
Pierwszy tom cyklu ma tytuł  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.



Cykl: Atramentowy Świat, Cornelia Funke
Wydawnictwo: Egmont Polska

Atramentowy Świat to cykl zupełnie inny niż wszystkie. Do czterech szklanek przygód dosyp trzy szklanki szaleństwa, jedną nieprzewidywalności i jedną magii, dodaj trzy łyżeczki radości, dwie zabawy, jedną łyżeczkę goryczki i wymieszaj. Oto przepis na wspaniałą i wciągającą przygodę! Mortimer Folchart jest introligatorem i samotnym ojcem wychowującym dwunastoletnią Meggie. Ale Mo jest kimś jeszcze.. Kiedy czyta na głos ma się wrażenie, że dosłownie jest się częścią opowieści. Co więcej nie powiem, zdradzę tylko, że przygoda goni przygodę i naprawdę ta "czarująca" książka doskonale nadaje się na prezent.
Pierwszy tom to Atramentowe serce.



Cykl: Pani Peregrine, Ransom Riggs
Wydawnictwo: Media Rodzina

Hit ekranizacyjny tego roku - Osobliwy dom Pani Peregrine. Thriller fantastyczny dla młodzieży? Czemu nie! Bardzo ciekawa pozycja, porywająca lektura, ekscentryczna fabuła i nieco mroczny klimat (ale tylko odrobinkę mroczny!). Dwunastoletni Jacob wyrusza na pewną wyspę i natrafia na dom Pani Peregrine. Dziwaczni mieszkańcy domu tworzą nie tylko klimat tajemnicy, ale i postrachu. Co tam się wydarzy nie zdradzę, powiem tylko - świetna pozycja na prezent! Warto dodać, że wyjątkowa jest przede wszystkim oprawa graficzna książki - umieszczone w niej stare fotografie potrafią wywołać dreszczyk grozy. 
Pierwszy tom to oczywiście właśnie Osobliwy dom Pani Peregrine.

PS. Gdybym miała wybierać.. Według mnie stare okładki są o niebo ładniejsze i bardziej mroczne.


Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy, Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki

Co by było gdybyśmy przenieśli się dzisiaj do świata opisanego w greckiej mitologii? A co jeśli to grecka mitologia przeniosła by się do nas? Na to pytanie musi odpowiedzieć Percy Jackson - dwunastolatek, który dowiaduje się, że jest synem greckiego boga. Historia jakich niewiele i z pewnością warto dać się wciągnąć bez reszty tej serii. Świetna książka, w której fabuła pędzi na łeb na szyję, jest zabawa, jest dowcip, są przygody, książka dobrze i spójnie napisana, więc czego więcej chcieć? Idealna na świąteczny, bardzo wciągający prezent. :)
Pierwszy tom to Złodziej pioruna.




Cykl: Tereska i Okrętka, Joanna Chmielewska

Wydawnictwo: Kobra Media/Klin

Wielu powie - relikt przeszłości. Ja powiem - najzabawniejsza seria jaką w życiu czytałam. Joanna Chmielewska w absolutnym rozkwicie swoich możliwości dowcipu przenosi nas w "odległe" czasy PRL i przedstawia nam dwie licealistki - Tereskę i Okrętkę. Owszem - książka o nieco starszych, ale ponieważ pisana w nieco innych czasach to spokojnie młodsi mogą do niej usiąść. Usiąść o ile nie pospadają z krzeseł ze śmiechu. Jest oczywiście kryminał (jak to u Pani Chmielewskiej), ale przede wszystkim jest mnóstwo inteligentnego dowcipu, słowotwórstwa, zabawnych zbiegów okoliczności.. No i może się zdarzyć, że pociecha przyjdzie zapytać jak to było w "tamtych" czasach. Jedna z moich "najulubieńszych" serii i nie byłabym sobą gdybym jej nie poleciła.


Uwaga: Od czytania tej serii brzuch boli od śmiechu. Nie jest rozsądnie czytać ją  miejscach publicznych, bo można zostać uznanym za niespełna rozumu z powodu nieopanowanych ataków dzikiego śmiechu przerywanego serią chichotów.
Pierwszy tom ma tytuł Zwyczajne życie.



Cykl: Silver - księgi snów, Kerstin Gier
Wydawnictwo: Media Rodzina

To jedyna seria w tym pakiecie, której nie czytałam. Ale polecam. Więc jak to tak. Ano tak. Każdy czytacz kiedyś słyszał o Trylogii czasu Kerstin Gier, która została "białym krukiem" obecnych czasów, jest dostępna w co drugie bibliotece, a mimo to na portalach zakupowych sprzedaje się za naprawdę kosmiczne kwoty. Popyt na nią tak się nakręcił, że chce ją przeczytać niemal każda nastolatka w Polsce (a nawet i nastolatkowie). Silver - księgi snów to seria spod pióra tej samej autorki i mnóstwo nastolatek uważa ją za lepszą od Trylogii czasu (a to już bardzo dużo!). Cykl ten należy do gatunku fantastyki, są sny, tajemnice, demony, a wszystko osadzone w Londynie. Zapowiada się więc ciekawa historia, w dodatku wydaje się być powiewem świeżości pośród niedawno wydanych tytułów stale powielających schemat. Jest to książka nowa, słyszałam o niej same superlatywy, a do tego jest naprawdę ślicznie wydana. Bardzo dobrze nadaje się na prezent, a co więcej, myślę, że uniwersalnie przypadnie do gustu każdej nastolatce, a przecież o to nam chodzi czyż nie?


Tajemnica Abigel Magdalena Szabo
Wydawnictwo: Bona

Przenosimy się na Węgry w lata 40te. Młoda, wyzwolona jak na tamte czasy, Gina Vitay zostaje nagle wysłana przez ukochanego ojca na żeńską pensję. Gina nie zgadza się na taki obrót sprawy, nie chce zaakceptować nowej sytuacji, na pensji przeszkadza jej praktycznie wszystko. Bunt dziewczyny łagodzi tajemniczy anioł stróż dziewczyny - Abigel. Tajemnica Abigel to historia nie tylko o dorastaniu i przyjaźni (jak to znajdziecie w wielu opisach książki), ale także o trudnych decyzjach na wojnie. Nie tych z frontu, ale tych w ramach domowego miru. Wspaniała, żeby nie powiedzieć wyborna, poruszająca historia, niedawno wznowiona, za co jestem bezbrzeżnie wdzięczna wydawnictwu. Szukałam tej książki prawie 10 lat i wreszcie od pół roku leży ona na mojej półce.

Bardzo polecam, nie jako łatwą lekturę. Wręcz przeciwnie - to wymagająca, wzruszająca i wciągająca, no i bardzo dobra książka na prezent.



Seria: Heartland, Lauren Brooke
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Seria, której ja w wieku nastoletnim nie mogłam dokończyć, ponieważ wydawnictwo zrobiło tak długą przerwę w wydawaniu kolejnych tomów, że zdążyłam zostać pełnoletnia nim wydali kolejne tomy. Heartland to bardzo niezwykle wzruszająca seria o młodziutkiej Amy Flaming i jej schronisku dla koni Heartland, która to zapoczątkowała erę książek o koniach i jeźdźcach dla nastoletnich czytelników. Lauren Brooke wspaniale, z naciskiem nie tylko na obyczajową część książki, ale także na tą o ratowaniu leczeniu i pomaganiu koniom, które z naprawdę różnych powodów trafiły do Heartland. Leczeniu nie tylko w sposób medyczny, ale także, a może przede wszystkim, psychologiczny. Seria doskonała dla wrażliwych, kochających naturę, zwierzęta, jeżdżących na koniach, jak sądzę przede wszystkim dla dziewcząt. Bardzo polecam na prezent! :)
Notabene na podstawie książki powstał naprawdę świetny serial - Zaklinacze koni.
Pierwszy tom serii Heartland ma tytuł Powroty (w nowym wydaniu tomy są wydawane po dwa w jednym tomie, zatem pierwsza część to Powroty. Po burzy)

Na koniec polecam jeszcze trzy serie, o których powiem tylko po jednym zdaniu.

Autostopem przez galaktykę, Douglas Adams - klasyka kosmicznej fantastyki, zaskakująca, zabawna pozycja, warto dodać, że książka jest na liście 100 książek wybranych przez BBC, jako te, z którymi w życiu powinno się zapoznać

Baśniobór, Brandon Mull - baśniowa fantastyka, raczej dla młodszych z tej grupy, fenomenalnie napisana w sposób niezwykle działający na wyobraźnię, jest magia, są fantastyczne istoty, jest świetna dynamiczna fabuła. Polecam.

książki Pani Doroty Terakowskiej - nie mam chęci dyskutować o brzydkich okładkach tej serii z gatunku fantastyki, skoro treść jest tak dobra, że jak dla mnie mogłaby być wydana nawet bez okładek w ogóle (co zresztą pewnie poprawiłoby wyniki sprzedaży..). Polecam gorąco, zwłaszcza Poczwarkę, Tam, gdzie spadają anioły no i oczywiście Córkę czarownic.

Wszystkie zamieszczone we wpisie zdjęcia pochodzą ze stron wydawców, za wyjątkiem Atramentowego Świata, którego zdjęcia na stronie wydawcy znaleźć nie mogę. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...