niedziela, 13 listopada 2022

Wiara czy magia czyli „Bogowie i potwory" Shelby Mahurin

 

Tytuł: Bogowie i potwory


Autor: Shelby Mahurin

Cykl: Serpent & Dove
Tom: 3
Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2022
Liczba stron: 592
Tłumacz: Agnieszka Kalus
Kategoria: Fantastyka, fantasy
Ocena: 7/10

 

Kiedy zaczynam cykle naprawdę lubię je kończyć. Niektóre są lepsze, inne gorsze, ale nie zmienia to faktu, że nie lubię niedokończonych opowieści. Jednak jeszcze bardziej nie lubię kiedy czytanie psują mi kategoryczne opinie innych osób. Są takie cykle, które zbierają niemal jednogłośne opinie, ale akurat Gołąb i wąż Shelby Mahurin do takich nie należą. Być może chodzi o pewne połamane schematy (co osobiście oceniam na plus), powiązania religii i magii (to akurat nie jest zbyt zadziwiające, a jednak często budzi emocje), nietypowy styl prowadzenia historii (co znowu jest u mnie plusem)? Trudno powiedzieć. Jednak z powodu dosyć dużych emocji i powszechnych opinii postanowiłam wstrzymać się z czytaniem finału tej trylogii. Po pół roku od premiery doszłam do wniosku, że nadszedł czas by zamknąć historię Lou, Reida, Coco, Beau, Ansela i wielu innych postaci, dowiedzieć się kto wygra i czy istnieje jeszcze nadzieja dla świata, w którym magia i religia są po przeciwnych stronach barykady.

Zakończenie drugiego tomu obiecywało nam mnogość komplikacji w części trzeciej czyli Bogach i potworach. Całą czwórkę postaci gnębi okrutne poczucie straty i odpowiedzialności, ale demony nękające Lou okazują się znacznie poważniejsze niż ktokolwiek sądzi. Mimo to po raz kolejny bohaterowie podejmują próbę zebrania sił i sojuszników by pokonać wroga. Każde z nich już wie, że cena jaką przyjdzie im za to zapłacić będzie ogromna, a ich ciała i serca i bez tego są już skrajnie okaleczone, ale poddanie się nie jest opcją. Dlatego czeka ich droga - niespodziewana, dziwna, ale nieuchronnie prowadząca do konfrontacji, która dla każdego z nich będzie walką o przeżycie. W dodatku jak to zwykle bywa, nic nie pójdzie zgodnie z planem...

- Nie zadawaj mi pytań, mon amour, a nie usłyszysz żadnych kłamstw.

No i już. Niemal sześćset stron połknięte w cztery wieczory i trylogia zakończona. Na szczęście Shelby Mahurin podarowała swoim czytelnikom satysfakcjonujące zamknięcie. Może nieco dramatyczne, ale brutalnie dobitne. Pierwszy tom czyli Gołąb i wąż oczarował mnie swoim powiewem świeżości i budową bohaterów, drugi czyli Krew i miód okazał się nieco cięższego kalibru, ale miał w sobie coś co mnie zaintrygowało. Trzeci to kolejne przygody, ale przede wszystkim wielkie zakończenie, na które czytelnik trochę czeka, a trochę się go obawia. Nie inaczej jest w przypadku Bogów i potworów, która to książka jako finał cyklu spisuje się znakomicie.

Muszę powiedzieć, że ogromną satysfakcję czerpię z drogi jaką przebyły postacie tego cyklu. Po pierwsze podczas lektury bez trudu dostrzegamy jak trudne wydarzenia z ich życia odbijają się na ich ciałach i umysłach. Bolą ich żebra, odczuwają żal czy tęsknotę, które nie mijają wraz z nową przygodą. Co prowadzi do drugiego elementu czyli trwałej ewolucji bohaterów. Lou z pierwszego tomu trylogii nie jest tą samą Lou co w ostatnim. Podobnie pozostali bohaterowie. Co ważne, widzi to nie tylko czytelnik, ale również same postacie. W efekcie przez całą historię mamy poczucie zmiany, wynikające z doświadczeń spotykających naszych bohaterów, zarówno głównych, jak i pobocznych. Shelby Mahurin nie popadła w przesadę, ale nie umniejszyła cierpienia, które ich spotkało, co sprawia, że historia od razu staje się o wiele bardziej wiarygodna, ale również po prostu ciekawsza. Jednocześnie muszę przyznać, że w pewnym momencie relacja głównych bohaterów i narratorów tej książki zaczęła być lekko nużąca i jak dla mnie nadmiernie rozbudowana. Rozumiałam ideę, ale jej realizacja jak dla mnie zajęła trochę za dużą część książki.

(...) - Zbyt długo już żyłaś w strachu.
- Strach pomógł mi przeżyć - odpyskowałam
- Strach powstrzymywał cię przed życiem.

Jeśli chodzi o sam kierunek historii to autorka ponownie postawiła na niestandardową mieszankę rozwiązań. Jak dla mnie została zachowana harmonia - było zaskakująco, ale bez przesady. Dzięki temu Bogowie i potwory pochłaniają bez reszty, a jednocześnie unikamy wznoszenia oczu do nieba. ;) Co jeszcze ciekawsze, ostatecznie Shelby Mahurin całkiem wdzięcznie zamyka większość wątków, a muszę przyznać, że wcale nie byłam taka pewna czy to jej się uda. Od pierwszego tomu byłam pod pewnym wrażeniem tego co wymyśliła autorka, ale jednocześnie większość zastosowanych przez nią rozwiązań nie było kompletnie nowych. Sądziłam, że potencjał tej historii dosyć szybko zwiędnie, a po pierwszym tomie tendencja będzie spadkowa. Tymczasem autorka sprawiła, że historia Lou i jej przyjaciół z każdą kolejną stroną rozkwita szerzej i wielobarwniej.

Lekki język w połączeniu z narzuconym przez autorkę tempem historii sprawia, że książkę naprawdę trudno odłożyć. Z jednej strony intryguje nas to co spotka bohaterów po prostu w kolejnej odsłonie ich przygód, ale z drugiej intryguje także to jakie zakończenie otrzyma cała historia. Trudno powiedzieć czy zakończenie było zgodne z moimi oczekiwaniami, bo prawdę mówiąc miało w moich oczach zarówno wady jak i zalety. Jednak przede wszystkim nie spodziewałam się, że Shelby Mahurin to wszystko w zadowalający sposób powiąże, miałam nawet wątpliwości czy to nie będzie otwarte zakończenie. Jednak autorka wybrała inaczej i to samo w sobie ogromnie mnie cieszy, bo uważam, że dobra historia powinna być rozwijana, ale żeby taką pozostać gdzieś musi się również kończyć. 

(...) - Powiedziałeś, że powinnam mieć nadzieję, Reid, lecz nadzieja bez działania nic nie znaczy. Zrobię wszystko, żeby ją ocalić. Cokolwiek to będzie. Czy ty też tak zrobisz? Czy raczej Lou roztrzaska się na mieczu twoich zasad?

Z tych wszystkich powodów uważam, że Bogowie i potwory to godne zakończenie trylogii autorstwa pani Mahurin. To lektura intrygująca, pełna nietypowych wydarzeń, ewolucji postaci i wielkich emocji.  Przyznaję, że były momenty kiedy książka była ciut nużąca i naprawdę dużo miejsca poświęcono relacji głównych bohaterów, ale za to autorka wielokrotnie mnie zaskoczyła co w fantastyce młodzieżowej zdarza się już coraz rzadziej. Ostatecznie cykl Gołąb i wąż oceniam bardzo pozytywnie, a jego lektura sprawiła mi sporo przyjemności. 

Myślę, że wielbiciele gatunku będą przyjemnie zaskoczeni, a przy tym czytelniczo bardzo usatysfakcjonowani. :)

| Gołąb i wąż | Krew i miód | Bogowie i potwory |

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...