wtorek, 2 czerwca 2020

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet" Elena Favilli i Francesca Cavallo


Tytuł: Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Autor: Elena Favilli, Francesca Cavallo


Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Data wydania: 2017
Liczba stron: 232
Tłumacz: Ewa Borówka
Kategoria: Literatura dla dzieci i młodzieży
Ocena: 8/10



Wiele osób "siedzących w książkach" już wcześniej słyszało o Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek ze względu na sposób w jaki ją wydano. Co mam na myśli? Jest to "najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata." W dodatku zilustrowało ją aż 60 artystek z całego świata! To samo w sobie wiele nam mówi o tej pozycji - to czytelnicy jej chcieli! Musicie przyznać, że to piękny sposób na wydanie książki. ;)

Lektura składa się ze 100 sylwetek kobiet, a na każdą przypada strona opisu i strona ilustracji. Muszę tutaj także dodać moją całkowicie subiektywną opinię - przepięknych, różnorodnych ilustracji. Trzeba też przyznać, że książka jest świetnie napisana, nie jest to ani pieśń pochwalna, ani fałszywa skromność. Język jest bardzo zrozumiały, przyjemny, dostosowany do wieku docelowej grupy czytelników, a jednocześnie niebanalny. Bohaterkami są kobiety w każdym wieku, zarówno te których przygody stanowią już historię jak i te, które swoją opowieść wciąż piszą. Pojawiają się bardzo znane nazwiska, takie jak chociażby Coco Chanel, Kleopatra, Margaret Thatcher czy siostry Bronte, ale także osoby, których założę się, że nie znacie nawet ze słyszenia! :)

Ich następcy i następczynie opowiadali sobie o ich legendarnych losach, gdy kołysani przez fale leżeli w hamakach pod rozgwieżdżonym niebem i marzyli o czekających ich o świcie przygodach.

Przede wszystkim chcę napisać, że jest to fantastyczna książka o kobietach odważnych, niezłomnych i nietuzinkowych, walczących o równość, wolność i szacunek. Jestem pod wielkim wrażeniem, bo większość rozdziałów została napisana tak, aby odbiorcę inspirować. Nawet ja, sporo starsza od docelowego odbiorcy książki (choć też czytałam kolejne rozdziały na dobranoc! ;)) poczułam się... Natchniona do działania. Bardzo to doceniam, bo wbrew pozorom nie jest łatwo zostawić po lekturze czytelnika z tak pozytywną energią i entuzjazmem!

Warto jednak wspomnieć, że jest to książka, która może, choć nie powinna, budzić kontrowersje. Do jej lektury potrzeba otwartego umysłu i empatii. Jeśli obecność, któregoś z bohaterów książki budzi w nas zaskoczenie, to warto najpierw przeczytać co konkretnie autorki miały na myśli, bo przekaz tych krótkich portretów naprawdę ma sens. Jeśli nasze poglądy są nieco bardziej konserwatywne to podczas lektury pojawi się przestrzeń do rozmowy z dzieckiem o tolerancji.

Skądinąd trzeba też odnotować, że postępowanie niektórych spośród przedstawionych tutaj osobistości jest nieco bardziej skomplikowane niż przedstawiają to Opowieści. Być może warto o tym wspomnieć czytając tę książkę ze starszym dzieckiem.

Muszę jednak powiedzieć, że było dosłownie kilka, może z pięć, portretów, które wywołały moje zdumienie. Nie chodzi o to, że nie rozumiem obecności danej osoby w książce, ale przeczytane przeze mnie historie według mnie tego nie uzasadniają. Katarzyna II Wielka z pewnością może pochwalić się wieloma dokonaniami, tymczasem poznaliśmy ją jako kobietę, która nie lubi męża, za jego plecami zdobyła władzę i wtrąciła go do lochu. Później dowiedzieliśmy się co nieco o pięknej koronie, którą dla niej wykuto, o jej zazdrości, śmierci i pochówku. Pomiędzy jest jedno zdanie o tym, że poszerzyła tereny imperium "wygrywając bitwy i dławiąc powstania". Wydaje mi się, ale może jestem lekko stronnicza, że można byłoby znaleźć ciekawsze dokonania cesarzowej, a opowieść o niej mogłaby mieć nieco bardziej pozytywny i zrozumiały dla dziecka przekaz. Jednak tak jak napisałam na początku - takie historie były bardzo nieliczne. Większość to fenomenalne portrety wyjątkowych kobiet, których działania zmieniały świat, które osiągały to czego pragnęły i spełniały marzenia.

Dla Margherity być uczoną znaczyło opierać poznanie świata naturalnego na faktach,
obserwacjach i doświadczeniach oraz gorliwie pielęgnować w sobie ciekawość tajemnicy życia.

Ta książka jest też miejscem, w którym dziecko może wyrazić siebie - na wstępie dumna właścicielka może podpisać swój egzemplarz, a na końcu napisać swoją historię i narysować swój portret!

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet Eleny Favilli i Francescy Cavallo to bardzo motywująca lektura, którą szczerze polecam każdemu rodzicowi córki. Ta nader starannie wydana książka to piękna i inspirująca historia o tym, że warto wierzyć w siebie, nie poddawać się niezależnie od tego co się wydarza i szukać swojego miejsca na świecie. W efekcie, zamiast opowieści o fikcyjnych, często nieporadnych księżniczkach, dziecko otrzymuje porcję pozytywnej energii i zachęty do działania od prawdziwych kobiet.

Jak dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdej dziewczynki!

Za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Debit oraz portalowi BookHunter.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...