Strony

wtorek, 30 kwietnia 2019

„Hashtag" Remigiusz Mróz



Tytuł: Hashtag

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018
Liczba stron: 424
Kategoria: Kryminał
Ocena: 6/10






Hashtag mnie zaskoczył - to muszę przyznać. Kompletnie nie spodziewałam się takiej fabuły ani takich bohaterów, nie sądziłam też, że tak mnie wciągnie. Trzeba też przyznać, że jest książką zupełnie inną niż wszystkie wcześniejsze pana Mroza, które czytałam. 

Chyba każdeu z nas mignął opis Hashtagu. Tesa jest zadowolona ze swojego życia chociaż ma trochę kompleksów i nie najlepszych doświadczeń. Pewnego dnia dostaje informację, że w paczkomacie czeka na nią paczka choć niczego nie zamawiała. Odebranie tej paczki (czego domyślić się nietrudno) będzie początkiem dramatycznych wydarzeń.

Przypadek to tylko beznadziejne określenie na przyczynę, 
której się jeszcze nie zna.

sobota, 27 kwietnia 2019

„Drugi legion" Richard Schwartz


Tytuł: Drugi legion
 

Autor: Richard Schwartz

Cykl:Tajemnica Askiru
Tom: 2
Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018
Liczba stron: 464
Tłumacz: Agnieszka Hofmann
Kategoria: Fantastyka, fantasy
Ocena: 9/10



Tajemnica Askiru to jeden z najciekawszych cykli ostatnich lat. Przede wszystkim, tak jak zazwyczaj książki jednym się podobają, a dla innych to kompletnie nie ich bajka, tak ten wielotomowy cykl polubili absolutnie wszyscy, których znam. Pierwszy róg będący pierwszym tomem zdobył chyba wyłącznie pozytywne oceny przy czym pozytywne to pewne niedopowiedzenie - większość recenzentów oceniało go bardzo dobrze lub doskonale. 

Nie inaczej było ze mną. Książka mnie wciągnęła bez reszty, a po lekturze byłam szczerze zachwycona. Muszę jednak przyznać, że odczuwałam pewien niepokój na temat tomu drugiego. Miałam poważne obawy, że skoro tom pierwszy zachwycił wszystkich to druga część może przynieść nam pewne rozczarowanie - po pierwsze może zabraknąć tego zaskoczenia wynikającego z czegoś całkiem nowego, po drugie może się okazać, że Pierwszy róg był ukochany i wychuchany, a kolejne tomy już niekoniecznie, a po trzecie mogło po prostu nie chwycić. Wiecie jak jest - po doskonałej pierwszej części, oczekiwania wobec kolejnej niebotycznie rosną.

czwartek, 25 kwietnia 2019

Cytat tygodnia

Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę. A w każdej było coś wspaniałego. 
Nie potrafię wybrać żadnej z nich i powiedzieć: ta znaczyła więcej niż pozostałe.
 
- Pamiętnik, Nicholas Sparks -

Cytat tygodnia

Nie patrz wstecz, bo serce zatęskni i znowu zaczniesz żyć przeszłością...
 
- Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell -

wtorek, 23 kwietnia 2019

„Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" Stuart Turton

Tytuł: Siedem śmierci Evelyn Hardcastle

Autor: Stuart Turton

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019
Liczba stron: 544
Tłumacz: Łukasz Praski
Kategoria: Kryminał, Thriller z elementami fantastyki
Ocena: 9,5/10



Pewnego dnia Aiden Bishop budzi się w środku lasu nie mogąc sobie przypomnieć ani tego kim jest, ani co robi w tym miejscu. Niedługo po tym dramatycznym wydarzeniu dowiaduje się, że ma osiem dni i osiem wcieleń, dzięki którym musi odkryć kto spośród gości posiadłości Blackheath jest zabójcą Evelyn Hardcastle. Jeśli Aiden nie rozwiąże tej zagadki, ośmiodniowy cykl rozpocznie się na nowo. Mężczyzna musi jednak pamiętać o tym, że w zamczysku jest więcej osób, które podobnie jak on będą próbowały rozwiązać tajemnicę śmierci panny Hardcastle, a tylko jedno z nich, to które poda rozwiązanie zagadki jako pierwsze, będzie mogło opuścić Blackheath. Jakby tego było mało niektórzy życzą Aidenowi i jego wcieleniom śmierci...

Po lekturze Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle mogę powiedzieć Wam jedno - to książka jedyna w swoim rodzaju. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką pozycją, a uwzględniając fakt, że jest to debiut, autor zasługuje na naprawdę ogromne uznanie.

To co pierwsze rzuca się w oczy to naprawdę niebanalna fabuła, taka która wcale nie trzyma nas  przy lekturze na siłę, nie zastawia na nas sideł wstrząsających zakończeń rozdziałów, nie nakręca sztucznie napompowanym napięciem. Wręcz przeciwnie - możesz spokojnie przerwać czytanie, ale musisz się liczyć z tym, że cały czas będziesz wracał do fabuły myślami, nieustannie będziesz szukał rozwiązania tej zagadki, a ponownie siadając do lektury będziesz naładowany emocjami i chęcią dalszej przygody. 

Jak bardzo trzeba się zagubić, 
żeby pozwolić diabłu wskazać sobie drogę do domu?

sobota, 20 kwietnia 2019

„Podniebny” Kerstin Gier


Tytuł: Podniebny
 
Autor: Kerstin Gier

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2018
Liczba stron: 440
Tłumacz: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Kategoria: Fantasy, fantastyka, literatura młodzieżowa
Ocena: 9/10




Podniebny to nowa książka Kerstin Gier - autorki słynnej Trylogii czasu, którą czytelnicy w Polsce tak pokochali, że aż wyprosili wznowienie u wydawnictwa Media Rodzina, jak i bardzo dobrze przyjętej trylogii Silver. Gier ma talent do pisania pozycji skierowanych do młodzieży, nie da się ukryć, że praktycznie każda jej książka staje się hitem i to nie w ten nachalny promowany sposób jak np. Czerwona królowa tylko całkowicie przez zakochanych w Jej twórczości czytelników.

Trylogia czasu, o czym pisałam w recenzji, naprawdę mnie oczarowała. Natychmiast zrozumiałam skąd jej popularność, mimo, że gdy zabrałam się za lekturę wiekowo dosyć mocno odbiegałam od docelowej grupy odbiorców. Silver miała cudowny urok i bez najmniejszego wahania dosłownie połknęłam wszystkie trzy częsci i chociaż nie był to cykl tak dobry jak Trylogia czasu to wciąż wszystko w książce było świetnie zrobione i działało jak doskonale naoliwiona maszyna. Kiedy wydano Podniebny wiedziałam, że to książka, którą muszę i też najzwyczajniej w świecie po prostu chcę przeczytać.

[...] półprawdy nic nie dają. W ostateczności 
sumują się w niezaprzeczalne kłamstwo.

W swoich książkach Kerstin Gier chętnie miesza młodzieżową literaturę z fantastyką i wychodzi jej to doskonale. Zachowany jest balas pomiędzy rzeczywistością, a fikcją co natychmiast wciąga nas bez reszty w fabułę książki, bo z jednej strony bohaterowie są tacy jak my, a z drugiej po szkole przytrafiają im się iście magiczne przygody. Podniebny nie odbiega od tego schematu choć bez wątpienia jest najmniej "fantastyczna" książka w dorobku pani Gier.

czwartek, 18 kwietnia 2019

Cytat tygodnia

Nie mogę uwierzyć, że tak normalnie wyglądam na zewnątrz, 
choć w środku mam kompletne pobojowisko.

- Kosogłos, Suzanne Collins -

wtorek, 16 kwietnia 2019

„Droga do nieśmiertelności. Felietony medyczne" Jan Niżnikiewiecz

 
Tytuł: Droga do nieśmiertelności. Felietony medyczne

Autor: Jan Niżnikiewiecz

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019
Liczba stron: 344
Kategoria: Literatura popularnonaukowa, medyczne
Ocena: 6/10




Droga do nieśmiertelności. Felietony medyczne zostały napisane przez doktora medycyny Jana Niżnikiewicza - człowieka bez wątpienia pełnego pasji i oddania medycynie, który nie tylko zajmuje się "tym czym musi", ale także tym czym może czyli zgłębianiu medycznych meandrów.

Wszystkie opublikowane w tej książce felietony były wcześniej opublikowane w czasopismach.

Sama książka jest zbiorem kilkudziesięciu niedługich felietonów o tematyce biologiczno-medycznej. Niekiedy autor nawiązuje do innych dziedzin nauki, zahaczając także o historię i filozofię. Tematyka większości artykułów jest różnorodna - od zagadnień czysto medycznych po aspekty typowo społeczne. Wszystko to jest w fantastyczny sposób zapakowane przez autora, który chętnie dzieli się z czytelnikami swoimi osobistymi wrażeniami i poglądami z danego tematu. Nie stroni od kontrowersji, ale nie robi tego w sposób wymuszony, po prostu autor pozostaje w zgodzie z samym sobą, a przynajmniej ja tak to odebrałam podczas lektury.

sobota, 13 kwietnia 2019

12 książek, w których bohaterowie są niepełnosprawni

Dzisiaj post wyjątkowy!
Jak wiecie bardzo staram się na blogu skupiać na kulturze, a zwłaszcza na literaturze. Dlatego kiedy dowiedziałam się o kampanii społecznej NiepełnoSPRAWNI zainicjowanej przez Monikę prowadzącą bloga Z pamiętnika wózkersa i Karolinę piszącą na Wysmakowana.pl nie mogłam się powstrzymać by nie dołączyć.


Jeśli chcecie przeczytać inne posty powstałe podczas akcji to obserwujcie wydarzenie na facebooku - niepełnoSPRAWNI - kampania społeczna. Codziennie pojawia się co najmniej jeden nowy wpis bloggerski na wybrany przez autora temat związany z niepełnosprawnością - znajdziecie wywiady, szczere wyznania, ale także opowieści o empatii czy niepełnosprawności ze szkolnego punktu widzenia. #NIEdyskryminujNIEpełnosprawnych #stopdyskryminacji

Jestem osobą sprawną fizycznie i intelektualnie - takie mam szczęście. Miałam też wielką przyjemność uczęszczać do gimnazjum i liceum, w których różnorodność nie była niczym niezwykłym i nie dziwiły mnie ani osoby na wózku, ani te, które były przewlekle chore, na tej samej zasadzie jak całkowicie normalnym było i jest dla mnie to, że obok mnie funkcjonują dokładnie tak jak ja protestanci albo uchodźcy z Wietnamu. To mnie ukształtowało i chcę tym się dzielić.

Dlatego dzisiaj coś o książkach i niepełnosprawności - umówmy się, że niepełnosprawności szeroko pojętej. :) Rozsiądźcie się wygodnie, post będzie nieco dłuższy, ale obiecuję, że na pewno, którejś z tych książek nie znacie!

Dzisiaj 12 książek, w których głos mają osoby niepełnosprawne lub ich bliscy!

czwartek, 11 kwietnia 2019

Cytat tygodnia

Naprawdę odważnym jest się tylko wtedy, gdy się wie jeszcze przed walką, 
że się dostanie cięgi, ale mimo to przystępuje się do tej walki tak czy inaczej 
i doprowadza się ją do końca bez względu na przeszkody. 
Zwycięża się wtedy rzadko, ale przecież czasami się zwycięża.

- Zabić drozda, Nelle Harper Lee -

wtorek, 9 kwietnia 2019

„Sztuka słyszenia bicia serca" Jan-Philipp Sendker


Tytuł: Sztuka słyszenia bicia serca

Autor: Jan- Philipp Sendker

Cykl: Sztuka słyszenia bicia serca
Tom: 1
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019
Liczba stron: 312
Tłumacz: Adrian Tomczyk
Kategoria: Literatura współczesna
Ocena: 9/10


  
Sztuka słyszenia bicia serca to jedna z tych książek, o których powinno być głośno, na świecie było, ale w Polsce jakoś tak mniej niż bym oczekiwała. Istnieje jednak możliwość, że moje oczekiwania wynikały z moich uczuć po lekturze, która zrobiła na mnie rzeczywiście duże wrażenie.

Pewnego dnia Julia przybywa do Birmy w poszukiwaniu prawdy. Kiedy wchodzi do herbaciarni w poszukiwaniu czegoś do picia przysiada się do niej starszy mężczyzna i zaczyna wyjątkową opowieść, której niezwykłość trudno przeoczyć gdy nigdy wcześniej nie byłaś w tej części świata, pierwszy raz widzisz tego człowieka na oczy, a on zwraca się do Ciebie po imieniu. I tak naprawdę w tym miejscu moje krótkie streszczenie książki się skończy tak aby wszystkie niespodzianki zostawić Wam na czas lektury, bo nie mam wątpliwości, że to pozycja, którą naprawdę warto przeczytać i to z wielu powodów.

sobota, 6 kwietnia 2019

„Zły król" Holly Black



Tytuł: Zły król

Autor: Holly Black

Cykl: Okrutny książę
Tom: 2
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2019
Liczba stron: 400
Tłumacz: Stanisław Kroszczyński
Kategoria: Fantastyka, fantasy
Ocena: 8/10



Kiedy skończyłam Okrutnego księcia wiedziałam, że sięgnę po kolejny tom tego cyklu. Gdy tylko nadarzyła się okazja złapałam Złego króla mając nadzieję na tylko dwie rzeczy. Po pierwsze, że będzie nie gorzej niż w tomie pierwszym, a po drugie, że autorce tym razem uda się mnie zaskoczyć.

Holly Black, nic sobie nie robiąc z klątwy drugiego tomu, wykonała 100% normy, świetnie mnie zaskoczyła i przyznaję, że pozostawiła mnie z wrażeniem, że do 2020 roku się nie doczekam. Czy to mnie cieszy? Ogromnie. Taką młodzieżową fantastykę to ja lubię.

W Złym królu wracamy do historii Jude, która musi sobie radzić w sytuacji, którą sama wykreowała. Trzeba jej oddać, że naprawdę się nie nudzi - mocuje się nie tylko z całym królestwem i swoją rodziną, ale przede wszystkim z królem i samą sobą. Dziewczyna nieustannie gasi coraz to nowe pożary, a jednocześnie szuka rozwiązań, stara się być okiem i uchem królestwa, chronić najbliższych, a wrogów się pozbywać. Niestety liczba wrogów się nie zmniejsza, a Ci nigdy nie śpią.

wtorek, 2 kwietnia 2019

„Polki. Rozmowy na weekend" wywiady




Tytuł: Polki. Rozmowy na weekend

Autor: wielu

Wydawnictwo: Agora SA
Data wydania: 2016 
Kategoria: Publicystyka
Ocena: 7/10






Polki. Rozmowy na weekend, to książka krótka, za to treściwa. Składa się ona z niedługich wywiadów zamieszczanych w weekendowych wydaniach Gazeta.pl. Ale żebyście nie pomyśleli, że te rozmowy to tylko z osobami z pierwszych stron gazet! Absolutnie nie! Są wywiady z paniami, które kojarzyłam wcześniej, są też z kobietami, które poznałam dopiero w tej książce. Każda część jest o czymś innym, ale przy tym każda ma w sobie coś intrygującego, myśl przewodnią, która pozwala nam lepiej poznać osobę wywiad dającą, ale także pozostawia nas z tematem do zastanowienia, jeśli tylko oczywiście mamy na to chęć! Poruszane tematy nie są wyłącznie trudne i ciężkie, a raczej niebłache i niebanalne. Dzięki temu każda z rozmów jest inspirująca, przypomina nam o różnorodności świata i o naszych osobistych pomysłach na życie.

poniedziałek, 1 kwietnia 2019

KONKURS



Na funpage'u W sercu książki czeka na Was konkurs z doskonałą książką - Córka zegarmistrza Kate Morton!! Wiem, że wśród nas jest wielu fanów takiej literatury, więc zapraszam gorąco!! Konkurs trwa do 09.04. :)



Opis książki od wydawcy

Ojciec wołał na mnie Birdie, mawiał, że jestem jego małym ptaszkiem. Dla wszystkich byłam jego dzieckiem, córką zegarmistrza. Edward nazywał mnie swoją muzą, przeznaczeniem. Ludzie pamiętają mnie jako złodziejkę, oszustkę, tę, która miała się za lepszą od innych i nie była niewiniątkiem.

Nikt już nie pamięta mojego prawdziwego imienia. I nikt nie wie, co naprawdę stało się tamtego lata.
***

Latem 1862 roku grupa młodych artystów, którym przewodził utalentowany i pełen pasji Edward Radcliffe, przybyła do Birchwood Manor w malowniczym Oxfordshire. Planowali spędzić miesiąc na łonie natury, szukając inspiracji. Ale ich pobyt na prowincji właśnie dobiega końca: jedna z uczestniczek wyprawy została zastrzelona, druga zniknęła – podobnie jak pewna bezcenna pamiątka rodowa – a życie Edwarda Radcliffe’a legło w gruzach.

Ponad 150 lat później Elodie Winslow, młoda archiwistka z Londynu, odnajduje skórzaną torbę, a w niej dwa pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty: zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające zniewalająco piękną kobietę w wiktoriańskim stroju, i szkicownik artysty z rysunkiem domu z dwuspadowym dachem, stojącego w zakolu rzeki.

Dlaczego Birchwood Manor wydaje się Elodie tak znajome? Kim jest młoda kobieta na fotografii? Czy kiedykolwiek pozna jej tajemnicę?

Córka zegarmistrza jest historią o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie, zuchwałej kradzieży, sztuce, miłości i stracie, opowiedzianą głosem Birdie Bell – córki zegarmistrza, która była świadkiem i uczestnikiem tamtych dramatycznych wydarzeń.