Strony

wtorek, 12 września 2023

Czego się nie robi dla przyjaciółki czyli „Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki" Nancy Springer


Tytuł: Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki


Autor: Nancy Springer


Cykl: Enola Holmes
Tom: 8
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 27.09.2023
Liczba stron: 200
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon
Kategoria: Literatura młodzieżowa, literatura detektywistyczna
Ocena: 8/10



Od kilku lat już wiem, że Enola Holmes to gwarancja dobrej czytelniczej zabawy, więc zabierając się za kolejny, ósmy już tom nie spodziewałam się niczego innego. Dlatego gdy zobaczyłam Enolę Holmes. Sprawę brawurowej ucieczki Nancy Springer od razu zaświeciły mi się oczy i byłam pewna, że to będzie moja następna lektura (z pominięciem stosu po drodze :D)! Zresztą, jej zaletą lub wadą w zależności od punktu widzenia jest to, że książki z tego cyklu są dosyć krótkie, więc faktem jest też, że te 200 stron można połknąć w jedno popołudnie.

Podczas gdy życie Enoli uległo zmianie na lepsze od kiedy nie jest już zmuszona ukrywać się przed braćmi, los nie rozpieszcza jej przyjaciółki lady Cecily. Leworęczna lady po raz kolejny staje się ofiarą knowań okrutnego ojca, a młoda perdytorystka jest zdeterminowana, by ją ocalić. Wcielony w życie szalony plan sprawia, że przyjaciółka Enoli ucieka spod kurateli baroneta, ale nieznająca planu matka lady Cecily wzywa na pomoc samego Sherlocka Holmesa i splot okoliczności sprawia, że wkrótce młoda lady samotnie znika w czeluściach Londynu. Enola zdaje sobie sprawę, że chociaż przyjaciółka ma błyskotliwy umysł, to jest ona w wielkim niebezpieczeństwie. Brutalna rzeczywistość Londynu stanowi wielkie zagrożenie dla młodej kobiety, zwłaszcza takiej wychowanej w dobrym domu, a sama lady Cecily skrywa dwie osobowości, z których tylko jedna może jej pomóc przetrwać. 

„Spokojnie, Enolu. Nie wszystko naraz. Podejmuj się jednej niemożliwej czynności za drugą".

Tym razem początkowo można pomyśleć, że to już było - młoda dziewczyna uciekająca przed rodziną wpada w otchłań groźnego Londynu. Jednak Nancy Springer udaje się przedstawić historię w taki sposób, że mimo iż jako dorosła czytelniczka wiedziałam jakiego mniej więcej spodziewać się finału, to i tak bardzo chciałam wiedzieć co i jak się wydarzy. Urocza Cecily ma pewne cechy buntowniczki, ale Enola sama sobie musi przypominać, że nie są takie same, nie mają tych samych możliwości ani umiejętności. Bardzo praktyczny temat do przemyśleń dla młodego czytelnika, kiedy wchodzenie w buty rówieśnika nie jest jeszcze takie łatwe. Równolegle dziewczyna czuje też troskę i odpowiedzialność w związku z pewną przypadłością leworęcznej lady, którą u niej zaobserwowała i która potężnie zagraża bezpieczeństwu przyjaciółki. Enolę zaskakuje także moment, w którym uświadamia sobie jak trudno jest się tak martwić o drugą bliską osobę i to wywołuje w niej kilka przemyśleń - z tej perspektywy czytelnik kolejny raz widzi, jak główna bohaterka dojrzewa i uczy się spoglądania na pewne sprawy z szerszej i niekoniecznie tylko swojej, perspektywy. Młoda perdytorystka nie ustaje w poszukiwaniach przyjaciółki i w tym celu jest gotowa pójść na niejeden kompromis i wiele zaryzykować, ale jednocześnie odważnie walczy o to, by lady Cecily była bezpieczna w przyszłości. Nie ukrywam, że bardzo mi się podoba Enola, która nie traci ducha walki i odwagi do wiary w swoje przekonania, a jednocześnie jej doświadczenie i dojrzewanie zaczyna wpływać na to jak postrzega pewne rzeczy. Niejednokrotnie ignoruje konwenanse, ale jest świadoma, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Co więcej, rozumie też, że nie zawsze i ona powinna sobie na to pozwalać jeżeli chce coś osiągnąć. W efekcie Enola stara się balansować na cienkiej linie tego co wypada i tego co odnosi oczekiwany rezultat i coraz lepiej funkcjonuje w rzeczywistości, w której się znalazła. To już nie jest ta sama dziewczyna, którą poznaliśmy w 3-4 pierwszych tomach. Nie oznacza to, że nie popełnia błędów, ale jej podejście do wielu spraw się zmienia.

Poprzez Enolę Holmes Nancy Springer przekazuje też swoim czytelnikom wiele ciekawych informacji o ówczesnej Anglii, ale przede wszystkim o życiu kobiet w ówczesnej Anglii. A nie jest to życie łatwe. Autorka dzieli się swoją wiedzą na temat ubioru i modowych zmian, obowiązujących norm obyczajowych oraz zmian społecznych czy ekonomicznych, dzięki czemu docelowy czytelnik czyli młodsza młodzież dostaje całkiem sporo wiedzy podanej w bardzo strawnej formie. Moim zdaniem jest to kolejny atut cyklu i  powód by polecać te książki naszej młodzieży. ;)

Z punktu widzenia prawa było to niewykonalne, jednak biorąc pod uwagę aspekt moralny, 
być może za sprawą nacisku lub perswazji...

Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki to już ósmy rewelacyjny tom przygód siostry Sherlocka i Mycrofta Holmesów. Za każdym razem autorce udaje się dać nam coś nowego, ciekawego i wartościowego, co nieodmiennie mnie urzeka. Ogromnie polecam cały cykl o Enoli Holmes - to wspaniała historia pełna wiedzy o ówczesnych czasach i współczesnej historii o rodzinie i przyjaźni, sile umysłu oraz kobiecości. 


Za możliwość lektury ogromnie dziękuję wydawnictwu Poradnia K!